Kdysi byla smůla postrachem jakéhokoliv povrchu, na který se přilepila. Pokud jste ji objevili na oblečení, tak mohlo letět přímo do koše. Naštěstí už ale známe pár způsobů, jakými se smůly zbavit. A dobrá zpráva? Nejspíš je zvládnete aplikovat s tím, co už máte doma.
Smůla je pro mnohé lidi jedním z důvodů, proč se tak rádi procházejí lesem. Krásně totiž voní a dodává tak prostředí lesa charakteristickou atmosféru. Vůně je ale asi to jediné, co chcete ze smůly, neboli pryskyřice, cítit. Na co se totiž smůla nalepí, tam ráda zůstává.
Pokud jste si v lese sedli na pařez nebo se třeba jen opřeli o strom a přinesli si domů smolné překvapení, naštěstí máte možnost volby a nemusíte oblečení házet hned do koše. Existuje pár látek, které dokáží pryskyřici z látky odstranit. A většinu z nich máte nejspíš už u sebe.
Odlakovač
Pokud jste žena, nejspíš to právě odlakovač, po kterém můžete sáhnout nejrychleji. Čím dřív totiž zasáhnete, tím lépe, takže neváhejte. Polejte skvrnu od pryskyřice odlakovačem, nechte jej vsáknout a pár vteřin působit, poté skvrnu důkladně promněte v rukou.
Nemáte-li po ruce odlakovač, stejným způsobem můžete použít také líh, terpentýn, nebo technický benzín.
Po několika minutách smůlu dočistěte žlučovým mýdlem. Obsahuje totiž hovězí žluč a sloučeniny, které snadno odstraní mastnotu.
Mastnotu na ni
Pryskyřici můžete odstranit také s pomocí mastného materiálu s obsahem tuku, jako třeba máslo, sádlo nebo olej. Důkladně promažte skvrnu, promněte v rukou a nakonec použijte žlučové mýdlo.
Odstranění skvrny žehlením
Pokud předešlé postupy selžou a zcela smůlu neodstraní, můžete se pokusit zbytek pryskyřice odstranit žehlením. Přes skvrnu umístěte ubrousek nebo savý papír a ujistěte se, že vrstva savého materiálu je dostatečná. Smůla se totiž teplem rozpustí a při tenké vrstvě papíru či ubrousku by mohlo hrozit, že prosákne až k žehličce a zničí ji.