Ačkoliv se nám pojem "opruzeniny" může pojit zejména s kojenci a dětmi, tak naše ratolesti nejsou jedinými, koho opruzeniny trápí. Během teplých dnů v roce mohou znepříjemnit život komukoli z nás. I když se nejedná o vážnou zdravotní komplikaci, nemávejte nad opruzeninami rukou a přečtěte si, jak se o postiženou kůži dobře a efektivně postarat.
Co to je?
Opruzenina je podrážděná plocha kůže. Vzniká v místech, kde dobře drží vlhko a teplo a kde se o sebe dvě plochy kůže třou. Už to napovídá, že nejnáchylnější na vznik opruzenin jsou jakékoli kožní záhyby a místa, kde je kůže jemná. Opruzeniny se často tvoří po sportu, turistice nebo třeba po dlouhém sezení na koženém potahu.
Projevují se svěděním a zarudlou, na dotek citlivou pokožkou. V horších případech může dojít až k mokvání opruzeného místa.
Opruzeniny se tvoří kdykoliv během roku, ale v létě je možnost jejich vzniku vyšší, protože se více potíme. Často se tak stane, že těsnější, neprodyšné oblečení nám zajistí nepříjemnosti na pár dní dopředu.
Opruzeniny u kojenců
Dokud bude vaše miminko nosit plenky, opruzeniny mu budou nejspíš docela častým společníkem. V případě batolat se pak jedná o tzv. "plenkovou dermatitis". Materiál plenky se neustále tře o pokožku, čímž ji dráždí. Kromě toho v plence velmi snadno dochází také k zapaření.
Jak na prevenci?
Asi teď už všichni víme, že opruzeniny jsou něco, čemu se chceme vyhnout. Není to tak náročné. Opruzeninám máte šanci předejít, pokud budete:
- nosit prodyšné, volnější oblečení a spodní prádlo, ideálně bavlněné
- zejména v letních dnech po fyzické aktivitě dbejte na hygienu
- zároveň to s ní ale nepřehánějte - časté sprchování narušuje ochranný film pokožky, čímž vzniku opruzenin naopak nahrává
- pokud máte pocit podrážděné nebo suché pokožky, ošetřete ji přípravkem určeným na opruzeniny
Doporučené přípravky z našeho e-shopu:
Na běžné opruzeniny:
Zinková mast, Bepanthen, BetaDerm
Na hodně podrážděnou pokožku:
Sudocrem