Tyrosin
Tyrosin je základním stavebním kamenem hormonů štítné žlázy - trijodtyroninu a tyroxinu. Štítná žláza, přesněji řečeno její hormony, zásadně ovlivňují úroveň bazálního metabolismu, což je rozhodující pro celkovou energetickou bilanci.
Všichni občas v životě zažíváme stres. Na zkouškách, v práci nebo na prvním rande čekajíc, jak dané střetnutí dopadne. Je to jednoduše součástí lidské zkušenosti.
Jelikož stresovým situacím se čas od času není možné vyhnout, v dnešním článku si představíme aminokyselinu tyrosin. Rozebereme její fungování v těle, benefity a to, jak nám její dostatečný přísun může pomoci lépe zvládat situace zmíněné v úvodu.
Co je tyrosin?
Tyrosin je neesenciální aminokyselina, což znamená, že na rozdíl od těch esenciálních se dokáže syntetizovat z jiných látek. Jeho dostatečná hladina má pozitivní vliv na vitalitu, koncentraci, ale také na normální funkci svalstva. Aminokyselina L-tyrosin se nachází ve stravě a metabolizuje se na produkci katecholaminů, jako jsou dopamin, epinefrin (adrenalin) a norepinefrin (noradrenalin).
Adrenalin a noradrenalin jsou stresové hormony, které se uvolňují především ve vypjatých situacích. Zvyšují tepovou frekvenci a hladinu cukru v krvi. Jsou zodpovědné za chování ve stresu a v těle fungují jako „startér síly“.
Dopamin je důležitý neurotransmiter, který vzniká v mozku. Je „poslem“ nervové soustavy, který přenáší chemickou informaci a má vliv na lidské chování – motivaci, pozornost nebo náladu. V určitých částech mozku se dopamin uvolňuje zejména při přirozených příjemných činnostech, jako je sex, fyzická aktivita nebo trénink ve fitku.
Tyrosin je také součástí procesu tvorby hormonů štítné žlázy, které jsou zodpovědné především za regulaci metabolismu a melaninu, což je pigment, který dodává barvu pokožce, vlasům a očím. Nejvíce tyrosinu se vyskytuje zejména ve střevní sliznici. Běžně se vytváří jen tehdy, když je v těle dostatek další aminokyseliny – fenylalaninu.
Fenylalanin je esenciální aminokyselina, která je v rámci metabolismu důležitým prekurzorem (výchozí látkou) pro vznik tyrosinu. Jako sloučenina slouží k tvorbě neurotransmiterů potřebných pro činnost nervové soustavy. Existují dvě formy fenylalaninu:
- D-fenylalanin, který není esenciální aminokyselinou
- L-fenylalanin, který se nachází v bílkovinách. Právě tato forma je důležitá pro vznik tyrosinu.
Co je fenylketonurie (PKU)?
O tomto pojmu jste pravděpodobně ještě neslyšeli, ale už název naznačuje, že souvisí s fenylalaninem. Zmiňovali jsme, že fenylalanin vyrábí tyrosin jen tehdy, když je ho v těle dostatek.
Ne všichni lidé jsou však geneticky schopní zpracovat tuto aminokyselinu. Fenylketonurie nebo jinak také fenylketonurická oligofrénie je vrozená porucha přeměny fenylalaninu. Je to jedno z nejčastějších dědičných metabolických onemocnění, jehož léčba musí začít už před třetím měsícem věku dítěte. Nerozpoznaná fenylketonurie se může projevit mentální retardací, záchvaty, nadměrným svalovým napětím a hyperaktivitou.
Pacienti s touto poruchou zvyknou mít v těle nízkou hladinu tyrosinu, protože musí držet dietu s nízkým obsahem fenylalaninu ve stravě. Mezi další potenciální problémy spojené s fenylketonurií patří deficit vitamínu D a B12, ale také vápníku a železa, které je proto dobré nahrazovat v doplňcích stravy.
Objev tyrosinu
S objevením tyrosinu je spojená zajímavá historka. Jeho vliv a účinky na lidský organismus poprvé objevil před více než čtyřmi dekádami britský farmaceut Tony Hunter, jehož manželka užívala antidepresiva. Všimnul si, že vždy když snědla sýr, rozbolela ji hlava. Zjistilo se, že sýr, především rychle zrající, obsahuje velké množství tyrosinu. Právě od slova sýr, v řečtině „Tyros“, získal tyrosin svoje pojmenování.
Proto se dnes výrobky obsahující tyrosin nedoporučují lidem, kteří užívají antidepresiva. Podle studií může tyrosin lidem trpícím depresí do dvou hodin navodit hypertenzi.
Hlavní zdroje tyrosinu
Organismus si tuto neesenciální aminokyselinu dokáže vytvořit sám, ale abyste jí měli v těle dostatek, je důležité myslet především na potraviny s vysokým obsahem bílkovin. Pokud chcete „jít tyrosinu naproti“, jsou ideálním zdrojem rostlinné nebo živočišné bílkoviny jako například:
- sýry
- vejce
- kuřecí a krůtí maso
- sója
- mandle a oříšky
Zastoupený je však také v ovoci, obsahuje ho především avokádo a banán. [8]
Pestrá strava bohatá na bílkoviny by měla zabezpečit dostatečné množství tyrosinu. K jeho ideální hladině v těle však může pomoci také tyrosin ve formě doplňku stravy.
Účinky tyrosinu
Výsledky studií naznačují, že tyrosin může mít poměrně širokou škálu účinků. Některé z předpokládaných vlivů na lidský organismus se nepotvrdily vůbec. Jiné zase naznačují, že tyrosin může pomoci při vytrvalostním tréninku, udržení pracovní paměti a pozornosti.
1. Tyrosin vs. vytrvalostní trénink
Zajímavá je studie, ve které testovali na kolech osm zdravých dobrovolníků během jednoho týdne. Rozdělili je do dvou skupin a tyto dvě skupiny mezi sebou střídali. Zatímco jedné skupině před tréninkem ve venkovní teplotě 30 stupňů Celsia podávali 0,5 l nápoje bez cukru s placebem, druhá skupina v nápoji užívala 150 mg tyrosinu. Výsledky této studie ukázaly, že ti, kteří užili tyrosin, jeli na kole o něco déle a jejich tělo se s náročnými teplotami vyrovnávalo lépe.
2. Tyrosin vs. pracovní paměť a pozornost
V další komplexní studii sledovali lidi, kteří na čtyři a půl hodiny vystavili chladu a omezili jim přísun kyslíku. Ukázalo se, že při nižších teplotách a hypoxii tyrosin v porovnání s placebem snížil množství nepříznivých účinků na chování, jako jsou bolest hlavy, chlad, strach nebo únava. I když tyto výsledky není možné považovat za jednoznačné a jsou potřeba ještě další výzkumy, zdá se, že tyrosin může pomoci také při udržení pracovní paměti a pozornosti. [10]
Pomáhá tyrosin při hubnutí?
Tuto otázku si klade vícero lidí, kteří by si proces hubnutí chtěli zjednodušit nebo ho urychlit. Abychom lépe pochopili, jak tyrosin v těle účinkuje, připomeňme si, že tyrosin má vliv na optimální hladinu hormonů v těle, které mohou pomoci při spalování tuku.
Fenylalanin se chemickým procesem převede v těle na tyrosin, a ten později na další aminokyselinu zvanou L-DOPA (levodopa). Ta se přemění na neurotransmiter dopamin, ze kterého vzniká adrenalin a noradrenalin. A právě tyto dva hormony hrají důležitou roli při stravování. Adrenalin a noradrenalin se podílejí na lipolýze a mobilizaci tuků. Zároveň jsou součástí „výroby tepla“ – termogeneze a ketogeneze, což je právě proces štěpení tukových tkání.
Když tedy vezmeme v úvahu, že tyrosin je prekurzorem dopaminu, adrenalinu a noradrenalinu, můžeme říct, že optimální hladina tyrosinu může pomoci při spalování tuků. Každopádně neexistují žádné klinické studie, které by potvrdily účinky tyrosinu na hubnutí.
Jak souvisí tyrosin se stresem či depresí?
Stres vede k nižší koncentraci důležitých transmiterů. Na to, jak dokáže pomoci tyrosin při snižování stresu, se zaměřilo vícero studií. Ty ukázaly pozitivní korelaci mezi doplněným tyrosinem a zvýšenou duševní výkonností.
Muži, kteří absolvovali intenzivní bojový výcvik ve stresových situacích, měli lepší výsledky po vypití proteinového nápoje s obsahem deseti gramů tyrosinu. Zlepšila se jim paměť a jejich krevní tlak byl optimální. Ženám tyrosin v porovnání s placebem významně zlepšil pracovní paměť během psychicky náročné úlohy.
Co z toho plyne? Dostatečný příjem tyrosinu prostřednictvím stravy nebo doplňků stravy může snížit únavu a stres, a zlepšit tak kognitivní funkce. Dokáže pomoci organismu k tomu, aby byl schopný lépe přepínat mezi jednotlivými úlohami, čemuž se říká kognitivní flexibilita.
Tyrosin a deprese
V první řadě si musíme uvědomit, že zatímco stres je většinou chvilková záležitost, deprese je dlouhodobějšího charakteru. Je to psychický stav, který vyžaduje odbornou pomoc. Častým příznakem deprese jsou problémy se spánkem, zhoršená paměť, ale také únava, přejídání se nebo naopak nechutenství.
Deprese je jednou z nejběžnějších psychických chorob, která může vést až ke smrti. Ačkoliv není jasně definovaná její základní patofyziologie, preklinické a klinické důkazy naznačují poruchy neurotransmise serotoninu, norepinefrinu a dopaminu v centrálním nervovém systému. Tyrosin pomáhá k optimální produkci neurotransmiterů a může se tak jevit jako antidepresivum.
Experimenty s depresivními pacienty naznačují, že tyrosin může zvýšit koncentraci norepinefrinu v mozku. Deprese je však komplexní a rozmanitá porucha duševního stavu, proto narozdíl od stresu ještě není jednoznačně vědecky potvrzené, jestli tyrosin pomáhá při depresi.
Jak užívat tyrosin?Tyrosin se zvykne užívat v dávkách 500-2000 mg přibližně 30-60 minut před jakoukoliv aktivitou, při které je náš organismus vystavený stresu, jakou je například i trénink. Doporučená dávka se pohybuje v rozmezí 100-150 mg/kg tělesné hmotnosti. Osobám s tělesnou hmotností 90 kg se hodinu před cvičením doporučuje proto dávkovat 9-13,5 g, 70 kg jedincům 7-10 g tyrosinu. Dávky je možné rozdělit i na dvě části, 30 a 60 minut před cvičením.
Má tyrosin vedlejší účinky?
Jelikož je to jedna ze základních neesenciálních aminokyselin, ve všeobecnosti se tyrosin považuje za bezpečný. Jak jsme ale zmiňovali už v úvodu, tyrosin je prekurzorem katecholaminů (stimulačních hormonů) a může tedy interagovat nebo zesilovat účinky jiných stimulantů nebo léků, které ovlivňují produkci dopaminu a norepinefrinu, jako například levodopa (L-DOPA).
Nedoporučuje se především lidem užívajícím antidepresiva skupiny IMAO (inhibitory monoaminooxidázy). Může u nich totiž vyvolat hypertenzní krizi – náhlé a prudké zvýšení krevního tlaku. Nedoporučuje se také lidem s problémy se štítnou žlázou.
Naše nervová soustava je více či méně vystavená zátěži. Tyrosin je neesenciální aminokyselina, kterou naše tělo v této uspěchané době potřebuje jako sůl. Přispívá totiž k výrobě klíčových neurotransmiterů, které pomáhají regulovat náladu a emocionální stabilitu. Výsledky studií dokazují, že tyrosin pomáhá zlepšit koncentraci nejen při fyzickém, ale i psychickém výkonu. Tyrosin patří mezi méně probádané aminokyseliny, ale zdá se, že jeho účinky sportovcům a aktivním lidem mohou pomoci při dosahování cíle.
Možná jste toho zatím o tyrosinu moc neslyšeli, ale věříme, že vám o něm tento článek přinesl všechny důležité informace. Pokud chcete rozšířit obzory také vašim přátelům, podpořte ho sdílením.