Zavařování už dávno není pouze staromódní kratochvílí babiček. Je to jednoduchý způsob, jakým můžete uchovat zeleninu, ovoce, maso i kompletní jídla po celé měsíce, až roky. Navíc, pokud máte kreativního ducha, můžete kombinovat různé typy zeleniny nebo ovoce tak, aby se ze zavařených lahví staly krásné dekorace.
Rádi byste tedy zavařování vyzkoušeli doma? Pokud jste nováčci, nejspíš vás překvapí všechny ty způsoby, jakými se zavařování můžete zhostit.
Zavařování v hrnci
Zavařovací hrnce jsou asi nejosvědčenější a nejběžnější technikou této úpravy potravin. Můžete v nich pohodlně kontrolovat teplotu vody, případně, pokud vlastníte elektrický zavařovací hrnec, tak pro vás teplotu bude hlídat sám.
V pečící troubě
Použijte hlubší plech, do kterého sklenice naskládáte tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Plech po okraj naplňte vodou a tu během zavařování doplňujte. Prvních pár minut zavařujte na vyšší teplotu (170-120 °C, v závislosti na typu trouby), poté teplotu snižte na 80–70 °C a nechte proces probíhat další půl hodiny až tři čtvrtě, dle toho, jak tvrdé suroviny zavařujete.
Vždy mějte na paměti, že sklenice se budou 10-15 minut zahřívat, a teprve poté začne proces sterilizace.
V myčce na nádobí
Tušili jste, že i v myčce na nádobí můžete zavařovat? Stačí, když naplněné sklenice naskládáte do myčky místo špinavého nádobí a spustíte program do 70 °C bez čistících přípravků. Největší výhoda zavařování v myčce? Zavaříte opravdu velké množství sklenic najednou.
V mikrovlnce
Nejspíš vás překvapuje, že i mikrovlnnou troubu můžete využít k zavařování. Doporučujeme však dát přednost jiné technice, pokud máte tu možnost. V mikrovlnce můžete totiž zavařovat pouze v malých kvantitách, a navíc délka zavařování silně souvisí s výkonem trouby. Kromě toho doporučujeme předem ověřit, zda víčka, která na sklenicích používáte, nebudou v mikrovlnce jiskřit.
Jak nejraději zavařujete vy? A jaké potraviny zavařujete nejvíce? Budeme rádi, když se s ostatními čtenáři i námi podělíte o vlastní zkušenosti nebo tipy. :)