Tampon (nebo tampón)
Tampon (nebo tampón) je ženská hygienická pomůcka sloužící k zachycení menstruační krve. Jedná se o malý váleček ze směsi bavlny a hedvábí nebo z viskózy, opatřený šňůrkou k vytažení. Zavádí se do horní části pochvy a funguje tam jako savá houbička.
Výhody oproti vložkám
Při používání vložek krev zasychá na vzduchu, což může způsobit zápach. Tento problém s tampony odpadá. Také nedochází k zašpinění, pocení, opruzení nebo odření zevních genitálií. Asi nejdůležitější výhodou je, že s tampony se lze věnovat plavání a vodním sportům. I při jiných sportech se žena cítí mnohem pohodlněji. V noci nebo při sportu s vložkou často hrozí zašpinění po okrajích nebo vzadu při posunutí vložky. Tampon není vidět (kromě kousíčku šňůrky). Nemůže se tedy ""rýsovat"" v těsném oblečení. Náhradní tampony se snadno vejdou do malé kabelky i do kapsy. Při velmi silné menstruaci lze použít tampon společně s vložkou nebo intimkou pro pocit větší jistoty.
Argumenty proti tamponům
Při menstruaci je zvýšená pravděpodobnost onemocnění TSS. Souvislost s používáním tamponů však nebyla jednoznačně prokázána. Některé mladé dívky dosud používají raději vložky - buď proto, že je to naučila matka, nebo proto, že si myslí, že tampony nelze používat jako panna. To je samozřejmě mýtus, naprostá většina děvčat může používat již od první menstruace tampony velikost mini až normal, aniž by si protrhly panenskou blánu. Starší ženy zase někdy odmítají tampony proto, že na ně nejsou zvyklé, že se nerady dotýkají svého přirození, nebo kvůli přehnanému strachu z TSS. V Česku je obecně obliba tamponů nižší než v západních zemích. Tampony vysušují sliznici, což pak může mít negativní vliv i při sexu.
Běžný tampon se zavádí prstem cca na délku nataženého ukazováčku. Nesmí se strkat směrem nahoru, ale spíš více dozadu. Když je tampon usazen na správném místě, není vůbec cítit ani nemůže vypadnout. Při prvním použití je zavádění často nepříjemné a obtížné, ale v průběhu pár dní už je to většinou v pořádku. Důležité je najít si vhodnou polohu pro zavádění (někomu to jde lépe v dřepu, ve stoji s jednou nohou zdviženou, atd.) a úplně uvolnit poševní svaly.
Vyndání se provede jednoduše zatáhnutím za šňůrku.
Před i po manipulaci s tamponem si samozřejmě umyjeme ruce. Oproti používání vložek většina žen necítí potřebu sprchovat se častěji než obvykle. Některé ženy si tampon mění pokaždé, když jsou na toaletě, ale není to nutné. Při močení se šňůrka drží na straně, aby se nenamočila.
Tampon se volí podle síly menstruace.
Při silné se tampon mění i po 3 - 4 hodinách, v dalších dnech vydrží zpravidla minimálně 6 hodin. S trochou zkušeností už žena bezpečně pozná, kdy je tampon nasáklý. V žádném případě se ale nedoporučuje mít ho déle než 8 - 9 hodin. Výrobci nabízejí až 6 velikostí tamponů, které se značí symbolem jedné až šesti kapek. Je lepší použít menší tampon a dříve ho vyměnit, než používat zbytečně velké. Ženy po porodu obvykle potřebují tampony super nebo větší.
1 - pojme max. 6 gramů krve, téměř se nevyrábí
2 - 6-9g, mini/light
3 - 9-12g, normal/regular
4 - 12-15g, super
5 - 15-18g, super/super plus
6 - 18-21g, ultra/maxi
Tampony se běžně prodávají v krabičkách po 8, 16 nebo 32 kusech. Každý je zvlášť hygienicky zabalen a v krabičce je přiložen podrobný návod. Tampony nevyhazujeme do WC, protože se tím snadno může ucpat! Tampon stejně jako vložku zabalíme do sáčku nebo papíru a vyhodíme do koše.