Sulfát
Kosmetika s označením „bez sulfátů“ je čím dál víc v kurzu. Zní to lákavě: šampon, kondicionér nebo třeba zubní pasta bez potenciálně zdravotně závadné chemie, ale se stejnými účinky, jaké mají ty běžné. Jenže jsou sulfáty doopravdy takové zlo?
Co jsou sulfáty?
Sulfáty neboli průmyslová pěnidla jsou látky, které vytváří s vodou bohatou pěnu. Sulfáty můžete najít v jaru a dalších úklidových prostředcích, ale také v kosmetice, v čistících gelech, ve sprchových gelech, v mýdlech, šamponech, v pěně do koupele nebo v zubních pastách.
Sulfáty jsou levné a za malý peníz dokáží udělat hodně muziky/pěny. Mezi nejčastěji používané SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate). Ve spojení s vodou vytváří bohatou pěnu, která odstraňuje jakékoliv nečistoty a mastnotu.
Mohou nás dráždit?
Zmiňuje i několik důvěryhodných studií, které se zaměřovaly právě na sulfáty v kosmetice. Například vědkyně z newyorské Yeshiva University v roce 1997 popsaly, jak působí SLS v ústní vodě. „Zjistily, že sodiumlaurylsulfát může odírat sliznici v ústní dutině a nepříjemně pálit,“ uvádí Joseph Mercola. Další výzkum podle jeho slov našel spojitost mezi SLS a zvýšenou tvorbou aftů v ústech. I to se děje kvůli podráždění ústní sliznice.
Kdo by si měl na SLS a SLES dát pozor:
|
Co si z toho odnést?
Pravidlo číslo jedna zní: řídit se zdravým rozumem. Možná zůstanete věrní „své“ značce, možná raději dráždivé přípravky se sulfáty vyměníte za ty, které využívají přírodní náhražku. Ovšem za cenu toho, že nebudou tak dobře pěnit.
V každém případě platí, že je dobré si přečíst seznam ingrediencí: čím víc ke konci SLS a SLES najdete, tím menší je jejich koncentrace v produktu. Ze strachu před rakovinou nebo jinými vážnými onemocněními je však vyřazovat nemusíte.
Sírany
Sírany (sulfáty) jsou soli odvozené od kyseliny sírové, které vznikly náhradou obou jejích kyselých vodíků. V případě, že by byl nahrazen pouze jeden vodík, vznikly by hydrogensírany (hydrogensulfáty). Obecný vzorec síranu se skládá z kationtu kovu, příp. větší skupiny, jako je amonný kationt a síranového aniontu SO 2−4
Sírany jsou krystalické látky, které jsou v bezvodném stavu bezbarvé či bílé, ale hydráty mohou mít jiné barvy, např: síran měďnatý, síran železnatý, síran barnatý, síran nikelnatý a jiné. Sírany jsou zpravidla dobře rozpustné ve vodě, výjimky jsou CaSO4 síran vápenatý, SrSO4 síran strontnatý, BaSO4 síran barnatý, HgSO4 síran rtuťnatý, PbSO4 síran olovnatý a síran stříbrnatý AgSO4.