Stres
Co je stres
Stres je zátěž. Jedná se o tělesnou či duševní napětí a nerovnováhu. Stres je něco, co zažíváme všichni, dnes a denně, z různých příčin, v různé míře, v každé době, v každém věku. Prožíváme jej vždy, když musíme tváří v tvář čelit nějaké změně, výzvě, hrozbě či nebezpečí a jakožto takový existuje již milióny let, i když měl původně jiné příčiny a jiné formy.
Stres je velmi úzce spojen s událostmi, které v nás probouzejí pocity úzkosti a strachu, nejistoty, napětí, neklidu a bezmoci.
Co nás nejvíc stresuje
Největším stresorem bývá:
- smrt blízkého člověka,
- závažné onemocnění,
- úraz,
- rozchod či rozvod,
- ztráta zaměstnání,
- dlouhodobé problémy, které plynou z náročného povolání
- napětí v rodině,
- vleklé soudní spory nebo
- finanční starosti
I přehnaná očekávání mohou stresovat
Občas se zkrátka v životě dostaneme do situace, ve které jsme se nechtěli ocitnout ani v tom nejhorším snu. A dost možná, že si za to často můžeme sami. Proč? Protože chceme být někde jinde, než jsme, s někým jiným, než jsme a mít stále víc, než máme. Nejsme trpěliví a ani pokorní. Chceme mít všechno, zvládnout všechno a stihnout všechno v krátkém čase a na 100 %. A ještě očekáváme, že nás všichni budou vždycky chválit a navždy mít rádi.
Moderní doba a stres
Zejména v posledních desetiletích se stal stres, zdá se, nevyhnutelnou součástí našich životů více než cokoli jiného. Doslova na každém kroku a čím dál více prostupuje stres naši moderní, vyspělou a uspěchanou společnost zaměřenou především na výkon, umělý ideál krásy a dokonalost, moc a peníze.
Stres a jeho dopad na náš organismus
- Krátkodobý stres v jisté míře pomáhá mobilizovat energii potřebnou někdy doslova k záchraně života, jindy ke zlepšení výkonu a dosažení životního cíle. Lidský organismus je uzpůsoben tak, aby se s ním dokázal co možná nejlépe vyrovnat.
- Dlouhodobý stres je něco docela jiného a může mít zničující dopad na náš organismus, na naše fyzické a duševní zdraví i naše rodinné a pracovní vztahy. I odborníci poukazují na fakt, že dlouhodobý stres a nepohoda ničí naše tělo mnohem více než 15 kg nadváhy nebo nadměrná konzumace průmyslově upravovaných potravin.
Jak reagujeme na stres
Různí lidé reagují na stres různě. Odezva na stres může být přiměřená, nedostatečná nebo naopak překotná a přehnaná, kdy může člověka poškodit. Každý jsme jiný, a tak i každému z nás pomáhá ke zvládnutí stresu něco jiného: někomu kousek hořké čokolády, sklenka šampaňského a horká bublinková koupel, jinému jít si zacvičit do posilovny a pak posedět s přáteli při dobré večeři a dalšímu pobýt úplně sám někde dál od lidí a před usnutím si přečíst kapitolu z knížky.
Vždy je ale potřeba si uvědomit, že rychlá řešení jsou dočasná, jakkoli mohou být na chvíli přínosná a příjemná. Důležitější pro zvládnutí stresu je dostat se přímo ke kořenům stresu a tím i k podstatě sebe sama.
10 tipů, jak se zbavit krátkodobého stresu a vyzrát nad tím dlouhodobým
1. Poznejte a vnímejte příčiny toho svého stresu a jeho příznaky. Chcete-li se naučit stres zvládat, je třeba si uvědomit, kam až ve stresových situacích můžete zajít a snažit se tyto meze nepřekračovat. Trvalá změna nenastane přes noc. Nebude to jednoduché ani snadné a možná budete muset radikálně změnit svůj životní styl.
2. Buďte k sobě upřímní. Buďte upřímní v tom, co vás doopravdy stresuje a trápí. A nejen tady a teď, ale i celkově ve vašem životě. Ať je to cokoli, zaslouží si to maximální pozornost a respekt, stejně jako vy sami. A naučte se být k sobě upřímní za všech okolností!
3. Buďte realističtí. Zvažujte své priority a reálné možnosti, a to nejen ve stresové situaci.
4. Nereagujte přehnaně na stresovou situaci. Nic nemusí být tak hrozné, neřešitelné a beznadějné, jak se vám v dané chvíli a na první pohled zdá, zvláště jste-li unavení, nevyspalí a podráždění.
5. Zkuste se na svou stresovou situaci podívat s nadhledem a s vědomím, že vy jste se nezbláznili, že to svět se možná zbláznil, ale že vše bude dobré. Připusťte si ten prostý fakt, že i bez vás se svět točí a točit ještě bude a slunce svítí a ještě chvíli bude :-)
6. Nebojte se požádat o pomoc - své kolegy, své známé, přátele, sousedy, příbuzné, psychologa, terapeuta, finančního poradce...
7. Naučte se říkat NE. Nenechávejte se zavalit dalšími a dalšími úkoly.
8. Naučte se delegovat některé ze svých úkolů na ostatní.
9. Naučte se plánovat svůj čas na dnes, na zítra a na další týden. V daném okamžiku dělejte jen tu jednu věc - tak, jak nejlépe dovedete, soustředěně a dobře, v klidu a bez přemýšlení o těch dalších sto věcech, které ještě musíte nebo budete muset.
10. Buďte na sebe opravdu laskaví a hodní. Mějte se rádi a pečujte o sebe. Nejlépe tak, že denně věnujte chvilku času a vědomé pozornosti výhradně sami sobě a každý večer se pochvalte za cokoli, co se vám ten den povedlo.
Žijte přítomností
Je opravdu léčivé uvědomit si, jak důležité je žít v přítomnosti. Naše mysl je vyčerpaná útěky do minulosti, často a ráda se zabývá nějakým průšvihem, nezdarem, zradou, křivdou nebo lží, zkrátka něčím nepříjemným, co se stalo v minulosti - my sami to tak znovu a znovu prožíváme a pěstujeme v sobě negativní emoce, postoje, smutek a bolest i v přítomnosti. Někdy naopak "malujeme čerta na zeď", tj. vytváříme si v mysli budoucí negativní scénáře, bouřky a karamboly, dopředu se strachujeme, jak to dopadne. Pěstujeme si tak strachy z věcí, z lidí nebo situací, které ještě nenastaly a možná ani nenastanou.
Proto je moc důležité snažit se neohlížet často do minulosti, nelpět na ní, současně se nebát budoucnosti a zejména maximálně vnímat přítomnost a být za ni vděční. Jakkoli se vám to v dané situaci, kdy cítíte stres, úzkost a napětí, bude zdát absurdní, snažte se na chvíli zklidnit svou mysl, zhluboka se nadechnout, vydechnout a klidně začít dýchat. Hlavně se v této chvíli o nic usilovně nesnažte.
Relaxujte
Relaxace je vědomé uvolnění těla a mysli a svalového napětí. Pomáhá soustředit se na konkrétní situaci nebo úkol, pomáhá regenerovat síly po namáhavé duševní činnosti a také usnadňuje spánek. Naučte se relaxovat pravidelně 1-2x denně 10-15 minut, přitom vyloučit rušivé vlivy, dopřát si pohodlnou pozici, zavřít oči a soustředit se plně na cvičení. Relaxace vyžaduje nácvik, čas a trpělivost, ale vyplatí se. Časem vám pak postačí několik málo minut, kdy se dokážete plně uvolnit nejen před očekávanou stresovou událostí, ale i přímo v ní.
Zklidněte mysl meditací
Zúčastněte se odborně vedeného kurzu, kde se meditovat naučíte, nebo si o tom něco přečtěte, nebo prostě jen tak "buďte". Zpočátku nejlépe denně, 10 minut ráno a večer, ale pravidelně.
Jak na meditaci
Buďte o samotě, v klidu, vymezte si svůj oblíbený tichý prostor, nejlépe doma, na zahradě nebo v přírodě, kde se cítíte v bezpečí, kde je vám skutečně dobře a příjemně. Posaďte se na zem tak, jak je vám to pohodlné, zavřete oči a pak pomalu, zhluboka a vědomě dýchejte. Zaměřte se na svůj dech a vnímejte pouze svoje tělo, s každým výdechem a nádechem. Když k vám budou přicházet myšlenky (a ony budou :), nechte je být, přicházet, odcházet, nechte je volně plynout a neulpívat na žádné z nich. Pustit je. Nemyslet. Postupně se naučíte odpoutat se od všeho vně vás a naopak zažívat stavy hlubšího ticha a klidu a pokoje uvnitř vás.
Nic se neučte. Jen chvíli buďte.
Pokud vás relaxace ani meditace neoslovuje, zkuste strávit 5-10 minut denně v úplném klidu, cíleně a vědomě soustředění na tady a teď, vám pomůže významně snížit hladinu stresu. Může to být třeba takový malý rituál večer před usnutím: položíte si ruce dlaněmi na břicho a jen tiše a klidně vnímáte svůj dech a pohyby břišního dýchání a myslíte přitom jen na samé příjemné věci, nebo ještě lépe nemyslíte vůbec na nic. Uvidíte, že časem budete těchto svých pár minut sami sobě ordinovat nejen před usnutím, ale i ráno po probuzení a možná i v průběhu dne, doma nebo v práci.
Projevte vděčnost a pokoru
Každé ráno, když se probudíte, než vstanete z postele a začnete nový den, stejně tak i večer, když uleháte k spánku, poděkujte za všechno, co v životě máte, za všechny, kdo vás mají rádi a vy je, a za to, co vám život dopřál a co se vám podařilo.
Stres a střevní mikroflóra spolu souvisí
Stres má vliv na správné fungování střevní mikroflóry. Znečištěné ovzduší, nekvalitní strava a nedostatek fermentovaných potravin ve stravě ovlivňují negativně i fungování našich střev. (PharmDr. Kamila Horníčková)
Co můžete ještě vyzkoušet proti stresu
Především dopřát si čas na věci, které vám dělají dobře, např.
- hrnek teplého kakaa nebo mléka s medem
- bylinkový čaj, např. třezalka, meduňka, kozlík lékařský, levandule
- sklenka dobrého vína nebo šampaňského
- miska různých neslaných oříšků a semínek
- čokoláda s vyšším obsahem kakaa
- dobré a kvalitní potraviny - ale NE se přejídat nebo v noci vyjídat ledničku!
- spánek - pravidelný, zdravý, ničím nerušený
- nákup - koupit si něco hezkého, pro radost, pro sebe nebo pro někoho - ale NE celodenní bezcílné trávení volného času ve velkém nákupním centru a patologické skupování všeho možného, co nutně (ne)potřebujeme.
- pohyb - ten, co vás opravdu baví, se sluchátky nebo bez, alespoň 30 minut 2 až 3krát v týdnu. Pomáhá uvolnit fyzické a duševní napětí, protože se do krevního oběhu vyplavují endorfiny, které nám dovolují zapomenout na všechny starosti, zlepšují náladu a zbavují úzkosti. A pamatujte! Netřeba s nikým v ničem soutěžit, ani chtít zvládnout příliš mnoho a příliš rychle. Tím by se stresová situace jen prohloubila. Jen je potřeba si pro pohyb najít ve svém každodenním životě místo. A tak můžete třeba začít chodit na nákupy pěšky, omezit jízdu autem, dávat přednost schodům před eskalátory či výtahem, ráno před prací nebo o polední přestávce si jít na chvíli ven zaběhat nebo zacvičit.
- jóga - naprosto ideální forma tréninku těla a duše vhodná pro velkou většinu lidí
- tanec - v kurzu nebo klidně i sami doma, s hudbou, s plným nasazením, bez zábran a studu :)
- masáž - klasická, reflexní, thajská, aroma, lymfatická aj.
- aromaterapie - nejčastěji využívající spojení různých esenciálních olejů s lidským dotekem při masážích. Esenciální oleje se využívají k prevenci různých onemocnění i pro účely léčebné a k první pomoci, k zábalům, obkladům i parním inhalacím. Nejčastější a nejoblíbenější domácí využití esenciálních olejů je v podobě několika kapek do připravené teplé koupele, také při saunování nebo při meditaci s využitím aromatické lampy, elektrického odpařovače nebo pokojového rozprašovače nebo i vonné svíčky.
- hudba - poslech hudby, kterou máme rádi, která nás dostane do pozitivní nálady, aktivity a tzv. do varu nebo naopak, která nás uklidní, pohladí po duši, přispěje k meditaci a relaxaci
- umění a krása - dobře zvolené a správně načasované, v různé podobě a formě - divadlo, koncert, kino, film, muzikál, výstava, galerie, muzea
- vlastní tvorba, kreativita, koníčky - malování, kreslení, psaní, focení, vyšívání, pletení nebo háčkování, práce se dřevem, s hlínou nebo s korálky nebo knoflíky, četba oblíbené knížky, hra na hudební nástroj, zpěv, práce na zahrádce
- příroda - dle času a možností krátká procházka nebo delší výlet do přírody, do lesa, do hor… Člověk může vyrazit s přáteli, se psem, na koni… ale klidně i sám.
- úklid - pořádně vyčistěte, vygruntujte případně čistě vymalujte svůj pokoj, byt nebo dům a zbavte se přitom všech zničených a rozbitých věcí nebo věcí a šatů dávno nepoužívaných, zbytečně skladovaných a nepotřebných.
- pomoc - nezištně pomáhejte jiným např. v dobročinné organizaci, sousedovi, kolegovi v práci, v domově důchodců, v nemocnici, v psím útulku, na ulici, v obchodě… Protože někdy stačí jen tak něco někomu (i cizímu) pochválit, povzbudit slovem, úsměvem. Často nás to nic nestojí, přesto je to skvělý způsob, jak se v uspěchaném dnu zastavit a obnovit v sobě víru v sebe a druhé.
- přátelé - asi největším stresem a bolestí v lidském životě je ztráta blízkého člověka, proto je víc než důležité mít kolem sebe přátele, staré dobré i poznávat ty nové a současně i být přítelem pro druhé, nezanedbávat přátelské a sociální vazby a aktivně o ně pečovat. Pamatujte si - je dobré být někdy o samotě a sám, ale je smutné a zdraví škodlivé být osamocený a osamělý. Zvlášť, když máte na výběr.
- hojivá síla doteku - vřelý a pevný stisk ruky, pevné a láskyplné obejmutí, sex s milovaným partnerem… To vše jsou formy neverbální komunikace, pomocí nichž nejlépe vyjadřujeme svoje momentální rozpoložení, náladu, city, pocity i sexualitu. Pro člověka jsou intuitivní, životodárné a uzdravující a pomáhají často víc než cokoli jiného navodit pocit citové pohody, bezpečí, lásky a sebepřijetí.
- mít svůj domov - vy, vaše rodina, partner, děti, vaši nejbližší, které milujete a oni vás, vaše věci, knížky, vůně, fotky, vzpomínky, současnost, budoucnost...místo, kam se rádi vracíte a vracet chcete, vaše zázemí, bezpečí, teplo, láska, pohoda, klid a radost...
Nic z výše uvedeného prosím neberte jako všemocná a neměnná protistresová pravidla platná stejnou měrou pro všechny. Naopak. Zatímco jednoho by sázení ředkviček přivedlo na pokraj šílenství, někdo jiný by zase trpěl při představě, že se má sám vypravit do hor. Sami si vyberte, co je vám nejpříjemnější a sestavte si vlastní protistresový recept. A když se vám podaří se ho držet, podaří se vám také vrátit své tělo, mysl a srdce do klidu a rovnováhy.