Rtuť
Dravé ryby představují největší riziko, že člověk dostane do těla rtuť (zejména ty dravé a mořské představují zdravotní riziko). Hlavním zdrojem rtuti jsou uhelné elektrárny nebo chlorové chemičky. „Rtuť se odpařuje a je tak přítomná ve vzduchu, odkud pak padá s deštěm na zemský povrch, kde se postupně ukládá v těch nejmenších živočiších ve vodě. Rtuť se hromadí v potravním řetězci,“
Rtuť a její negativní účinky:
- překročení bezpečních limitů ovlivňuje mozek a nervový systém, které se ještě vyvíjí
- může to být významné snížení IQ, zhoršené motorické dovednosti
- zpoždění ve vývoji řeči, deficity paměti nebo poruchy pozornosti
-
rtuť má negativní vliv i na kardiovaskulární systém, plíce nebo ledviny
Zdroj: Zpráva o stavu ovzduší 2019, kterou v říjnu vydala Evropská agentura pro životní prostředí (EEA).
Mezi ryby, které často obsahují toxické látky (antibiotika, polychlorované bifenyly) patří: losos, pangasius
- při přirozeném odlovu, případně šetrném chovu by stál plátek lososa přes tisíc korun, trch uchopit věc z druhé strany a vrhnul se na masový chov lososa ve farmách (rybářský průmysl)
- lososové farmy škodí životnímu prostředí
Methylrtuť
Člověk svou průmyslovou činností významně zvyšuje zamoření prostředí těžkými kovy včetně rtuti. Ta je v přírodě přeměňována bakteriemi v půdě a vodním prostředí na vysoce nebezpečnou organokovovou sloučeninu – methylrtuť. Methylrtuť se koncentruje hlavně ve vodních ekosystémech, proto jsou jejím nejvýznamnějším zdrojem ryby a mořské plody. Nejvíce ohroženi jsou lidé s vysokou spotřebou ryb a mořských produktů. Ohroženy jsou také těhotné ženy nebo ženy v produktivním věku, které plánují mít potomky.
Methylrtuť snadno proniká z těla matky přes placentu do těla vyvíjejícího se plodu v děloze. Prochází také mozkovou bariérou, což může vést k narušení vývoje nervového systému u dítěte. Kromě toho existují důkazy o škodlivých účincích methylrtuti na srdečně-cévní systém nebo imunitu.
Jak čistit tělo a mozek od těžkých kovů?
očista organismu od těžkých kovů je dlouhodobý proces a je při něm potřeba dostatečný přísun vody. Kovy přitahují mikroorganismy a plísně. Obsah hliníku v těle může být příčinou Alzh. choroby a další onemocnění.
- chlorella a spirulina
- chlorella, medvědí česnek a koriandr - podporuje detoxikaci rtuti z mozku (díky odvodu rtuti se souřasně odvádí i další těžké kovy)
- selen
- křemelina
- chelátovací látky
- angrešt - zbavuje mozek těžkých kovů
- máta peprná, detoxikuje tělo od těžkých kovů (rtuť)
- zběhovec plazivý, používá jako alternativa chelátové terapie k odstranění těžkých kovů z těla
- v přesličce rolní obsažená kyselina ortokřemičitá podpotuje detoxikaci hliníku z těla