Doba každodenního používání respirátorů kvůli šíření virového onemocnění je již naštěstí za námi, jsou ale povolání která nadále používání respirátoru vyžadují. Použitelnost je navrženo konstrukčně na jednu směnu (tj. 8 hodin), vždy ale záleží na místních podmínkách výkonu práce, které zahrnují jak prostorové podmínky (uzavřenost prostředí, klimatické podmínky, koncentrace nečistot v ovzduší apod.) a samotný výkon práce (fyzická náročnost práce). Lze tak dospět k závěru, že existují podmínky, za kterých bude životnost respirátoru několik hodin, nikoli celou pracovní směnu.
Na jaře v roce 2020 byl proveden test prošlého respirátoru (skladovaného déle než 5 let) po jeho používání po dobu 8 hodin. Práce byla vykonávána v kanceláři při výkonu běžné administrativní činnosti. Přitom byl respirátor průběžně snímán a opětovně nasazován – jeho používání bylo rozloženo do 2-3 dní. Po této době byly provedeny základní testy, které zjistily, že respirátor sice dosáhl nižších hodnost oproti hodnotám před 5 lety, nicméně si stále podržel svoji třídu ochrany. Na základě tohoto ověření je možné připustit opakované používání respirátorů pro jednorázové použití v běžných prostředích (kanceláře, obchody, prostředky hromadné dopravy, venkovní prostranství) při respektování níže uvedených zásad:
- respirátor nesmí být jakkoli poškozen
- respirátor nesmí být znečištěn
- respirátor nesmí být mokrý
- respirátor nesmí být vystaven infekčnímu prostředí
Jestliže by byla porušena některá z uvedených zásad, nelze respirátor dále používat. Při opuštění infekčního prostředí je nutné respirátor obezřetně (s ohledem na další kontaminaci rukou, jiných částí těla či oblečení) sejmout a odložit do určené nádoby pro infekční odpad (a to i kdyby byl používán jen 5 minut!).
Informace čerpány z článku od Tilhon Jiří, BOZPinfo.cz.