Rakytník tibetský
Rakytník tibetský se hrdě řadí mezi superpotraviny, které jsou definovány jako výživově bohaté potraviny plné vitamínů, minerálů, vlákniny, antioxidantů a živin rostlinného původu, a jsou tak zvláště prospěšné pro zdraví a tělesnou a duševní pohodu.
Název této superbobule pochází se starořeckého Hippophae, což znamená třpytící se kůň. Již staří Řekové odhalili blahodárné účinky rakytníku, neboť koně, kteří se pásli v oblastech s jeho vysokým výskytem, byli zdraví, dobře stavění a měli lesklou srst.
Ajurvédská a tibetská medicína
Původní odrůda rakytníku je po tisíce let využívána v ajurvédské a tibetské medicíně a je často nazývána rostlinou budoucnosti. Plody rakytníku se v himálajských oblastech hojně užívají nejen při léčbě dýchacích a zažívacích problémů. Svým vysokým obsahem vitamínů a dalších nutrientů pomáhají potlačovat pocity únavy a stresu.
Stimulace imunitního systému
Moderní medicína začíná tuto blahodárnou rostlinu stále více využívat a bylo klinicky prokázáno, že rakytník významnou měrou přispívá k podpoře činnosti imunitního systému díky stimulaci tvorby bílých krvinek. Pravidelné užívání rakytníku snižuje náchylnost k akutním respiračním infekcím a chřipce, podporuje organismus v boji proti zánětům a patologickým mikroorganismům. Působí příznivě na nervový systém a proti únavě.
Prevence a léčba vnitřních onemocnění
Mnoha klinickými studiemi bylo potvrzeno, že rakytník posiluje srdeční činnost, příznivě působí na cévní a oběhový systém. Podporuje krvetvorbu, upravuje srážlivost krve, regeneruje a zpevňuje cévy a působí blahodárně na jejich pružnost a průchodnost.
- Rakytník tibetský také pomáhá snižovat hladinu cholesterolu pomocí redukce tvorby lipoproteinů, které jej nesou.
- Zajišťuje normální funkci metabolismu a zažívacího ústrojí, regeneruje sliznice trávícího ústrojí a podporuje správnou funkci žaludku.
- Plody se v různých formách využívají při prevenci a léčbě urologických potíží.
- Příznivě působí také na sliznice oka a ústní dutiny.
Péče o pleť a léčba dermatologických onemocnění
- Bohaté využití nalézá rakytník v dermatologii a kosmetice pro své jedinečné antiseptické, hojivé a regenerační vlastnosti.
- Klinická studie provedená na univerzitě v Turku ve Finsku v roce 1999 prokázala významné snížení projevů atopické dermatitidy v průběhu 4 měsíců užívání rakytníkového oleje jako doplňku stravy.
- Velice příznivě působí při léčbě drobných poranění, puchýřků, omrzlin či opruzenin.
- Aplikace rakytníkového oleje významně redukuje jizvy.
- Případová studie Puredia z roku 2017 zdokumentovala pozitivní účinky na hojení pooperačních jizev v průběhu dvou týdnů, kdy docházelo k významnému úbytku začervenání a otoků a regeneraci pokožky.
- Dermatologové doporučují rakytník také při léčbě akné.
- Díky vysokému obsahu vitamínu A a E zlepšuje pružnost pokožky, pomáhá udržet její přirozený vzhled a působí protizánětlivě.
- V dermatologii a kosmetice se používá především rakytníkový olej, který je lisován buď z plodů nebo ze semen.