Puklice
Puklice patří k savému hmyzu, který jde likvidovat poměrně obtížně. Napadené rostliny však zachránit lze.
Puklice, a jejich blízké příbuzné štítenky, jsou savý škodlivý hmyz. Napadají listnaté i jehličnaté dřeviny, nejčastěji okrasné, včetně pokojových rostlin. Mladé larvy puklic najdeme na spodní častě listů, po přezimování se pak trvale přisávají na kmeni či větvičkách. Stejně jako mšice také vylučují sladkou medovinu
Příznakem napadení jsou vadnoucí listy, deformace výhonků, skvrny na listech, bradavičnaté výstupky na listech nebo stonku, lepkavá šťáva listech (tzv. medovice)., předčasné schnutí listů na počátku podzimu. U mladé rostliny může dojít v zimě k umrznutí v důsledku oslabení.
Samičky puklic a štítenek jsou větší než samečci, měří 2,5 až 6 mm a nemají křídla. Protože samičky nepotřebují oplodnit aby se mohly rozmnožovat, samečci se vyskytují vzácně. Mají poloviční a velikost a díky křídlům vypadají jako malincí komáři.
Nejčastěji si puklice přineseme domů s novou rostlinou zakoupenou v zahradnictví a pocházející od pěstitele, který si napadení nevšiml nebo jej neřešil. Proto se vyplatí pečlivá vizuální kontrola nových přírůstků. Puklice a štítenky se stejně jako všichni ostatní červci velmi rychle množí.
Larvy puklic přezimují skryté v kůře stromů, na spodní straně větviček nebo v úkrytech okolo stromu, pokud je napadený strom mladý a má hladkou kůru. Na jaře se rozlézají po kmeni a po větvičkách, kde se trvale přisávají.
Proti puklicím pomáhá letnění
Puklice patří mezi obtížné druhy škůdců, ale to ještě neznamená, že musíte napadené rostliny ihned ničit. V nenarušené přírodě (zahradě) udržuje jejich počty na většinou neškodné úrovni celá řada predátorů. Pokud tedy vynesete pokojové rostliny napadené škůdci na zahradu, po určité době škůdci jakoby zmizí. Když pak rostliny na podzim vrátíte domů, v pokojových podmínkách, kde se „regulátorům“ nedaří, a které naopak přejí škůdcům, se puklice znovu silně namnoží. Proto doporučuji pokojové rostliny před přenesením do bytu opravdu velmi důkladně prohlédnout a všechny škůdce zlikvidovat ještě mimo byt. Případně můžete škůdce v bytě zlikvidovat mechanicky nebo některým hygienicky šetrným biopreparátem. Pokud bude nutné ošetření účinnějšími (a většinou i zdraví škodlivějšími) insekticidy, rostliny ošetřete mimo obývané prostory.
Jak červci napadají rostliny?
Puklice spolu se štítenkami a červci patří do nadčeledi stejnokřídlého hmyzu – červci (Coccoidae).
Červci jsou savý hmyz, který se ve vhodných podmínkách velmi intenzivně rozmnožuje většinou bez oplodnění. Samičky červců jsou bezkřídlé, samečci se vyskytují jen velice vzácně a jsou dobře pohybliví, okřídlení, takže připomínají malé mušky nebo komáry. Samečci nemají ústní ústrojí, nepřijímají potravu a po spáření umírají. Dospělé samičky i larvy červců vysávají pletiva listů, větví a stonků a tím rostliny velmi oslabují. Mohou škodit i přenosem různých virových onemocnění a také produkcí medovice, kterou „vystřikují“ na listy i na nábytek pod rostlinami. Ve vlhčích podmínkách pak na medovici po čase narostou černě houbového původu.
Samičky puklic mají těla dlouhá až 5 mm. Jsou pokryta pevným vyklenutým a většinou okrouhlým štítkem, který je v dospělosti pevně srostlý s měkkým tělem. Vyskytují se nejvíce na rubech listů. Na pokojových a skleníkových rostlinách škodí například puklice polokulovitá, puklice kaktusová, puklice hnědá, olivová a oranžovníková; na venkovních okrasných i ovocných dřevinách škodí puklice lísková, švestková, puklice březová a na jehličnanech např. puklice smrková.
Jak odolné puklice likvidovat?
Likvidace puklic, kvůli jejich způsobu života a voskovému pokryvu těla, je dosti obtížná a zdlouhavá. Vosk je dobře chrání před působením kontaktních chemických přípravků. Poměrně dobře lze přípravky zasáhnout pouze první pohyblivé stadium. Na ostatní stadia a samičky je potřeba aplikovat účinný systémový insekticid. Na pokojových rostlinách se mohou současně vyskytovat všechna vývojová stadia škůdce, proto je vhodné použít současně nebo střídavě kontaktní a systémové insekticidy s přidáním vhodného smáčedla, u rostlin s kožovitými listy i vhodného oleje (např. Biool, Frutapon), a toto ošetření je nutno ještě podle síly napadení po 7–10 dnech 1–3x zopakovat (při pokojové teplotě).
Hned, jak škůdce zjistíte, můžete viditelné puklice mechanicky odstranit hadříkem namočeným ve vodě s příměsí smáčedla. Lze také použít tampon namočený v lihu. Teprve poté aplikujte postřik. Pokud budete stříkat v zimních měsících v obývaných místnostech, vždy si pozorně pročtěte návod na použití a nepodceňujte doporučená opatření!
Na výběr jsou insekticidy i postřiky na bázi oleje
V současné době je možné na ochranu proti červcům u pokojových okrasných rostlin použít kontaktní přípravky s účinnou látkou pyretroidem (Agrion Delta, Biolit, Decis Mega, Fast M, Karate se Zeon technologií 5 CS), případně přípravky na bázi pyrethrinů a řepkového oleje (Raptol, Raptol SchädlingsSpray, Spruzit, Spruzit AF, Spruzit AF Schädlingsfrei). Systémové přípravky obsahují účinnou látkou acetamiprid (Careo koncentrát, Careo postřik proti škůdcům, Careo Combi Tyčinky proti škůdcům, Mospilan 20 SP) nebo účinnou látku thiamethoxam (COM 109 11 I SL, COM 109 11 I PR – tyčinky, Compo Axoris proti hmyzu). Řepkový olej bez insekticidní složky obsahuje přípravek Biool, parafinový olej Frutapon. Na bázi oleje z asijského stromu Pongamia pinnata je založen přípravek Rock Effect. Napadené okrasné rostliny venku na zahradě můžete za vegetace ošetřit i účinným organofosfátem Bi–58 EC nové, případně i přípravkem Confidor 200 OD obsahujícím účinnou látku imidakloprid.