DOPRAVA ZDARMA - PPL - výdejní místa, nad 499 Kč
Hlavní stránka  >  PEG-115M

PEG-115M

Co je to za látku, ten PEG-115M a kde bychom s ní měli tu čest?

Něco málo k chemii samotné

PEG-115M patří mezi polymery ethylenglykolu. Číslo v názvu představuje průměrný počet jednotek ethylenglykolu. Písmeno M s číslem znamená 1000, takže „náš“ PEG-115M má v průměru 115.000 jednotek ethylenglykolu.

Polymery ethylenglykolu nacházejí své využití v široké škále produktů, a to například v koupelových produktech, v přípravcích na holení, v holících strojkách (ať již jednorázových či nikoliv), ve výrobcích určených pro péči o pleť, v make-upech, šamponech, kondicionérech anebo třeba v deodorantech. A to prosím není konečný výčet.

Využívá se jako POJIVO, což jsou složky, které drží pohromadě například komprimované tablety (využití v lékařství, PEG-115M se využívá v laxativech). Dále se používá jako EMULGÁTOR, tedy jako složka, která snižuje povrchové napětí a v krémech se tak neodděluje vodná složka od olejové (pro chemické fajnšmekry hydrofóbní od hydrofilní).

 A jak tedy?

PRO

  • Z krémů se nám nestává nevzhledná dvoufázová tekutina, kterou pak s nechutí vyhazujeme.
  • Produkt nám v zásadě lépe „klouže“ po kůži.
  • Pokud nám nefungují střeva ani přírodní projímadla, jsme rádi za PEGy, ty se osvědčili u většiny.
  • PEG je výborný k uchování objektů, které byly „zachráněny“ z moří a oceánů (Vasa ve Stockholmu, Mary Rose v Anglii), zabraňuje smrštění.
  • Najdeme ho v mnoha zubních pastách, jako dispergační činidlo, váže vodu a pomáhá tak udržovat xantanovou gumu rovnoměrně v celé zubní pastě (a pak můžeme mít zoubly jako perličky).

 PROTI

  • PEG může potenciálně obsahovat toxické nečistoty, například ethylenoxid nebo 1,4-dioxan (o těch někdy příště).
  • PEG jsou nefrotoxické (schopné poškodit ledvinovou tkáň), pokud je aplikujeme na poškozenou kůži.
  • Přířodu to nevidělo ani z rychlíku.

Velké PROTI

  • Je to látka, která se, jak je výše zmíněno, využívá k uchování produktů, jelikož zabraňuje vysoušení a váže na sebe vodu. A to si někdo chce na sebe mazat? Hmm, jak té naší kůži asi je?

A na čem se shodují odborníci?

PEGy jsou obecně považovány za biologicky inertní a bezpečné (a to i ten náš, vybraný PEG-115M). Nicméně, někteří lidé jsou na PEGy alergičtí. Alergie na PEG je obvykle „objevena“ poté, co osobě byly diagnostikovány alergie na rostoucí počet zdánlivě nesouvisejících produktů, včetně zpracovaných potravin, kosmetiky, léků a dalších látek, které obsahují PEG nebo při výrobě došlo ke kontaktu s PEG.

Kde na PEG-115M narazíte nejčastěji?

Často je součástí „holítek“ (holících strojků) všemožných značek (např. Venus, Gillette, Wilkinson Sword, Cien a další) anebo součástí pěn na holení. Je možné ale narazit i na různá tonika, či pleťová mléka nebo jiná mazadla (např. L'ORÉAL, Garnier a další).



© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ