Paradentóza
Paradentóza krade zuby a nemá vyléčení
Paradentóza neboli správně řečeno parodontóza je zánět parodontu, tedy onemocnění týkající se vazivového a kostního závěsného aparátu zubu. Zánětlivé onemocnění způsobují bakterie usazující se v ústní dutině. Bakterie se usadí na sklovině zubu a vytvoří tenkou vrstvu, kterou známe pod označením zubní plak.
Paradentóza je velkým strašákem zubů, ale i jejich majitelů. Jde o zánětlivé onemocnění dásní i okolního aparátu, na kterém jsou zuby zavěšeny. Noční můrou všech postižených parodontitidou je poslední stádium tohoto chronického onemocnění – samotné vypadávání zubů. Jak vypadá takový zánět dásní, jak mu předcházet a je pravda to, co říkají mnozí zubní lékaři, že: „Čistá ústní dutina znamená zdravé dásně i zuby?“
Jak vypadá zánět parodontu a dásní
Když se na své zuby i dásně podíváte každé ráno při ranní hygieně, ani by vás nenapadlo, že by se parodontitida mohla týkat i vás? Asi vás zklameme. Protože až 90 % populace má k tomuto onemocnění minimálně našlápnuto, díky lehké formě zánětu dásní tzv. gingivitidě. Její příznaky totiž nemusí být tak výrazné a proto je při zběžném pohledu do zrcadla nemusíte ani zaznamenat. Pokud chodíte na pravidelné ošetření dentálním hygienistou, o tomto nepatrném zánětu by vás jistě upozornil. Proto neváhejte a raději vyrazte do ordinace odborníka. A nemusíte se hned hrozit ztráty zubů, začínající zánět dásní je vratná záležitost, je třeba ale včas zakročit.
Typické příznaky paradentózy
- zanícené, bolavé a oteklé dásně
- větší citlivost dásní a krvácivost nejen při čištění zubů
- trnutí, brnění, tlak zubů při kousání tvrdého jídla
- kumulace zubního kamene okolo dásní na zubech
- ustupování dásní a obnažování krčků
- vznik parodontálních chobotů
- postupné vyviklání až vypadnutí zubů
Co způsobuje parodontitidu?
Už jsme to vlastně zmínili. Parodontitidu opravdu způsobuje zanedbaná ústní hygiena. Naše ústa jsou totiž bezpečným domovem pro mnoho bakterií. Jak těch prospěšných, tak těch zlých. Pokud si dostatečně zuby nečistíme, získávají převahu ty škodlivé. Profitují díky zbytkům potravy a množí se na zubech, v mezizubním prostoru ale i na dásních. Vytvářejí zubní plak, který se postupně mění na zubní kámen a pomalu takto pracují na zvětšování zánětu. Dásně postupně ustupují a dávají tak možnost okolním podmínkám v ústech, aby zmenšovaly množství kostní tkáně na zubních krčcích.
Pokud se postupující zánět neřeší, vytváří se i tzv. parodontální choboty. Každý zub má v této fázi svůj chobot (kapsu), ve které se hromadí bakterie, odumřelé buňky, zubní kámen a toxiny. To společně s ústupem kosti způsobí viklání a následné vypadnutí zubu. Nezanedbatelnými faktory, které způsobují zánět dásní a okolí jsou i kouření a dědičnost.
Léčba a prevence parodontitidy
Léčba parodontitidy se odvíjí od stupně rozvinutí její závažnosti. U méně závažných a prvotních příznaků postačí pravidelné a důkladné čištění zubů a ústní dutiny a návštěva odborníka. Zubní lékař či dentální hygienista vám v této fázi odstraní přebytečný plak a zubní kámen. Když vám odborně zuby vyčistí, vaše odhalené zubní kořeny budou rázem bez nečistot a dásně se začnou samy ozdravovat. Se správným a pravidelným čištěním se postaráte nejen gingivitidu, ale začne se lepšit i zápach z úst, který je se záněty v ústní dutině primárně spjat. Horší zprávou je, že toto onemocnění v těžkém stádiu už nijak výrazně léčit nejde. Protože úbytek kosti zubu už ani lékař nezachrání. V nejhorších případech je nutné zakročit chirurgicky.
Co při léčbě omezte na minimum
- kouření,
- stravu bohatou na cukry,
- a alkohol.
Zdravé dásně nekrvácí
Pokud pocítíte některé z příznaků zánětu dásní včetně krvácení při čištění zubů, neváhejte navštívit svého stomatologa. Jistě vám doporučí absolvování dentální hygieny s odstraněním zubního kamene. A poradí vám, jakou technikou zuby správně čistit. Dobré znamení je u zaléčení parodontitidy, pokud vám dásně pomalu přestávají krvácet. To ale neplatí u kuřáků, ti většinou žijí v nevědomosti, protože kvůli kouření jim dásně krvácet vůbec nemusejí.
Využijte všechny prostředky k odvrácení zánětu
Plnohodnotné čištění ústní dutiny je základním předpokladem, jak zvrátit horšící se zánět dásní a parodontu. Pokud zdlouhavému stání u čištění zubů neholdujete, ulehčete si práci s elektrickými kartáčky. Nezapomeňte se svého lékaře zeptat jaká tvrdost a hustota štětin zubního kartáčku je pro péči o vaše zuby ta nejvhodnější. Určitě s ním konzultujte i sílu mezizubního kartáčku a použití mezizubní nitě k čištění prostorů mezi předními řezáky. Pro perfektní výsledek a pocit v ústní dutině sáhněte i po ústní vodě a speciální škrabce na jazyk, která šetrně dočistí povlak vašeho jazyka.