Pačuli (Pogostemon cablin)
Další názvy: Pačule obecná, Patchouli, Guang Huo Xiang
Silná, zemitá, nasládlá, kořeněná, trochu dřevitá silice destilovaná ze suchých listů a výhonků polokeře pačule obecné (Pogostemon cablin) rostoucí v Indonésii a Malajsii. Je skvělým stabilizátorem a parfémovým směsím dodává exotickou nótu.
Do parfumerie se dostala za vlády královny Viktorie, kdy byly lístky vkládány do kašmírového zboží odesílaného z Indie do Británie jako ochrana před moly, zákazníci si na vůni zvykli, považovali ji za znak pravosti zboží a následně ji vyžadovali jako součást parfémů.
Pačule obecná je rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), dorůstá do výšky 1 m. Roste převážně v jihovýchodních zemích Asie, jako jsou Filipíny, Indonésie nebo Čína, ale také bychom pačuli našli v oblasti Karibiku. Květenství má fialové nebo bílé. Pogostemon cablin se občas zaměňuje s rostlinou Agastache rugosa, zejména v čínské medicíně, kde sdílí stejný název. Pačule má ovšem silnější účinky a výraznější charakteristickou, sladce zemito-dřevitou vůni s balzamickými tóny. V kosmetice se nejčastěji setkáme s éterickým olejem, který se získává parovodní destilací ze sušených mladých listů. Hlavními složkami jsou pačuol/patchoulol, norpatchoulenol, α-Bulnesen a α-Guaiene. Jako jeden z mála esenciálních olejů má poměrně dlouhou trvanlivost a stářím získává na kvalitě. Nesmí se užívat vnitřně a jako je tomu u většiny éterických olejů, ani pačuli by se nemělo aplikovat nezředěné na pokožku.
Pačuli je oblíbenou vonnou složkou v parfemářství. V kosmetice ji najdeme ve vlasové péči, protože zabraňuje padání vlasů a výskytu vší. V tělové a pleťové péči bývá součástí pro své tonizující, zjemňující, osvěžující účinky. Také zmírňuje viditelnost vrásek a kožních problémů, jako je například mokvavý ekzém, lupénka nebo plísně, které pomáhá hojit. Pačuli je antiseptické, protizánětlivé, protikřečové a protivirové. Má tedy i značné zdravotní účinky, pomáhá při potížích endokrinního systému a na zažívací potíže, jako je žaludeční nevolnost průjem, otrava jídlem či zvracení. Také zastavuje krvácení, zlepšuje okysličení krve a významně se podílí na regeneraci celého těla. Inhalace éterického oleje pačuli pomáhá člověka uzemnit, vyrovnává časté změny nálad, neboť vykazuje značné antidepresivní a relaxační účinky na psychiku. Pomáhá proti nespavosti, nervozitě, duševnímu neklidu, vyčerpání, pocitům slabosti a vytváří energetický, ochranný štít před negativním působením okolí.
V parfémech:
- Silice z listů tropického polokeře, jejíž vůně je balzámově dřevitá, těžká, kořeněná, mírně kafrová.
- Erotizující, uvolňující pačuli získalo popularitu již za anglické královny Viktorie a poté v éře hippies.
- Hluboké aroma pačuli většinou obohacuje dlouhotrvající základové vrstvy parfémů