Opruzeniny a proleženin
Stálý kontakt pokožky s močí, zvýšená teplota uvnitř pleny a dlouhodobé setrvávání ve stejné poloze mohou rychle vést ke vzniku podráždění.
Příznaky podráždění
Pálení, svědění, štípání, pocit stažené pokožky, zarudnutí, olupování
U osob s omezenou mobilitou, upoutaných na lůžko, obzvláště v případě používání plen, by měla být pokožka stále sledována, jelikož její podráždění může vést k nebezpečným změnám – opruzeninám a proleženinám.
Opruzenina | Proleženina |
Nepříjemný důsledek dlouhodobého kontaktu kožních řas nebo otěru pokožky o umělé materiály. Zvýšená teplota, vlhkost (moč, pot) a špatný přístup vzduchu urychlují vznik opruzenin. | Poškození pokožky, jemuž předchází zarudnutí, vzniká v důsledku dlouhodobého tlaku a nedostatečného prokrvení kožní tkáně. Může postihnout všechny vrstvy kůže – od pokožky až po podkožní tkáň, v posledním stádiu může dojít až ke kosti. |
Na co je třeba pamatovat?
- Správná péče o pokožku a dodržování základních pravidel hygieny představují absolutní minimum v péči o nemocné.
- Používání absorpčních pomůcek, které jsou prodyšné a paropropustné dovoluje pokožce volně dýchat, což snižuje riziko vzniku podráždění.
- Vhodné je nosit prodyšné prádlo a oblečení z přírodních materiálů, které umožňuje volné proudění vzduchu – tím se omezí pocení pokožky a sníží riziko podráždění.
- Nepodceňujte jakékoliv příznaky podráždění – brzy z nich mohou vzniknout bolestivé kožní změny, které je obtížné vyléčit.
Prevence proleženin je nesmírně důležitá u všech, kdo používají absorpční inkontinenční pomůcky, především však u imobilních osob. Základem zde je stálé sledování stavu pokožky a její odpovídající ošetřování.