Očista myšlenkou
Myšlenková očista, je technika, pomocí které se člověk učí kontrolovat své vlastní myšlenky, rozumět svým pocitům a poznávat sebe sama.
Očista mysli – pečujte nejen o své tělo, ale i o svoji mysl
Troufám si tvrdit, že každý z nás je zvyklý nějakým způsobem uklízet a čistit dům, byt, kancelář, pozemek, své tělo….. Uklízíme, třídíme, zbavujeme se zbytečností, nepotřebných věcí, vyhazujeme. Věřím, že skoro každý z nás se věnuje úklidu, který nás pak odmění novou a příjemnou svěží energií a čistotou.
Co si ale také udělat čas od času, nebo ideálně každý den udělat úklid také v naší hlavě? Udělat si takovou očistu naší mysli, vynést z ní odpadky. Jsme zvyklí pečovat dobře o své tělo, o své domovy, ale většinou nemáme vytvořený návyk věnovat pozornost také očistě a péči o naši mysl.
Proč je to důležité? Ráda používám srovnání s jídlem. Musíme jíst, abychom přežili. Stejně tak musíme myslet, jelikož naše mysl je stále aktivní. Určitě mi dáte za pravdu, že velice záleží na tom, čím krmíme svoje tělo. Pokud budeme jíst nezdravé věci, přejídat se, velmi brzo se dostaví výsledky ve formě nadváhy, nemocí, únavy, problémů s trávením apod. Řešením je pak cílený výběr jídel – tedy určitá forma diety.
Stejně tak ale záleží velmi na tom, čím krmíme svoji mysl. Vědecké studie uvádějí, že máme v průměru asi 25 000 myšlenek během jednoho dne. To už je pořádná porce, nemyslíte? Jakou potravu si pro vaši mysl volíte vy? Převažují „zdravé“ myšlenky nebo spíše ty „nezdravé“?
Mezi nezdravé myšlenky mohou patřit, například takzvané AUTOMATICKÉ MYŠLENKY. Každý je známe, každý je máme a často nejsou zrovna z těch, které bychom chtěli ve svých hlavách nosit a živit je.
Automatické myšlenky jsou myšlenky, které nás AUTOMATICKY, spontánně napadají nejčastěji v náročných a stresových situacích.
Důležitou vlastností automatických myšlenek je, že jim ve velké míře věříme, ale přitom vůbec nezkoumáme, jestli jsou pravdivé nebo odkud se vlastně berou.
Často mezi takového myšlenky patří „To nezvládnu.“, „To si nezasloužím“, „ To se nemůžu nikdy naučit“, „To nemůže stejně vyjít“, „ Jsem smolař/smolařka“, „To je strašné, hrůza“, „Život je nespravedlivý“, „Lidé jsou zlí“, a mnoho dalších.
Své automatické myšlenky často necháváme nezměněné a neověřené dlouhé roky, někdy dokonce celý život.
Mezi „nezdravé myšlenky“ patří také NUTKAVÉ, VTÍRAVÉ MYŠLENKY, které se nám stále dokola honí hlavou, často nám ztrpčují život a je pro nás náročné se jich zbavit. Pak se můžeme dopouštět takzvaného PŘEŽVYKOVÁNÍ MYŠLENEK. V psychologii přežvykování znamená nutkavé myšlenky, obvykle negativní, ke kterým se stále vracíte. V duchu pak znovu a znovu přežvykujete, to, co už jste dříve jednou strávili a stále dokola. Náš mozek se stále něčím potřebuje zabývat. Je tady na nás, co za téma to bude. Pokud mu nedodáme smysluplné úkoly, začne s přežvykováním myšlenek. Pak si děláme zbytečné starosti, dokola prožíváme nepříjemné zážitky, vracíme se k nepříjemným myšlenkám a pod a brání nám v tom cítit se dobře a šťastně.
Mezi „nezdravé myšlenky“ patří se samozřejmě všechny negativní, neurotické myšlenky. Je potřeba si uvědomit, že pokud budeme krmit svou mysl „nezdravými myšlenkami“, přijde takzvaný myšlenkový chaos, zmatek, přestaneme se cítit dobře, mohou přijít pocity frustrace, beznaděje a to se projeví nepříjemně v našem každodenním životě. Na obsahu našich myšlenek hodně záleží, protože ovlivňují naše cítění a chování.