NEFRIT
KRYSTAL
- odolný proti nárazům a odřeninám, je dvojče s jadeitem, spousta lidí si ho plete (jadeit má zrnitou strukturu, nefrit je hedvábně vláknitý)
- vyskytuje v Kanadě, Číně, Mexiku, na Novém Zélandu, ve Spojených státech a na mnoha dalších místech
BARVA
S největší periodicitou se vyskytuje v odstínech zelené barvy, nejpopulárnější je tmavě zelená. U tenčího nefritu může být také mírně průsvitná. Barva závisí na místa naleziště. Nefrity z Kanady se dokonce vyznačují nádechem do žluta, připomínajícím světélkující kámen. Výjimečně se můžeme setkat také s červeno-fialovou barvou.
ČISTOTA
V závislostí na typu nefritu v něm najdeme různé typy inkluzí. Právě ty však činí tento polodrahokam na pohled přitažlivým a zajímavým. Pro svou podobu je často zaměňován s jadeitem.
HISTORIE A TRADICE
Po staletí se věřilo, že přináší štěstí. Kultury po celém světě věří, že představuje bohatství ctnost, včetně štěstí, odvahy, čistoty, dlouhověkosti a moudrosti.
Nefritu se přikládají magické schopnosti, byl za mayských, ale i čínských císařů symbolem absolutní moci.
Nefrit by se dal označit za kámen, který se už odjakživa považuje za cennější než diamant, či drahé šperky. Nejkrásnější kameny ale těžko nalézají kupce, neboť jejich cena strmě vzrostla.
Nefrit je drahokam jenž je symbolem čistoty a dlouhověkosti, je opředen pověstí, že dokáže přinést zdraví a odhání zlé duchy.
- Podle čínské legendy je nefrit zkrystalizovaným měsíčním světlem, které k nim přišlo z posvátné hory. Dodnes proto věří, že jde o převtělení kosmického principu. Existuje však i příběh o tom, že se zrodil při velké bouři, a od té doby ho měli v domácnostech proto, aby je ochránil před blesky. Už staří Řekové o něm tvrdili, že žádný jiný kámen není tak tajemný, jako nefrit.
- V Číně se také věří, že nošení Nefritu působí jako ochranný štít proti mnoha druhům neštěstí. Nefrit, radí Číňané, by se měl nosit a nikdy neschovávat v krabici, aby nezbělal a neumřel. Starověká čínská víra tvrdí, že chrání před smrtí a rozkladem, vedla k vytvoření pohřebních obleků z Nefritu. Tento oblek se skládal z tisíců nefritových destiček spojených drátem k zapouzdření těl královských členů dynastie před uložením do jejich hrobek. Pokud se váš nefrit odštípne, má se za to, že absorboval útok místo vám. Ve stejném duchu, pokud se váš Nefrit zakalí nebo otupí, má se za to, že absorboval negativní energii určenou vám.
- Už staří Číňané si z nefritu vyráběli číše, ze kterých pili, protože věřili v jeho očistnou sílu a že že nápoje z nefritových číší mají léčivé účinky. Oblíbené byly i nejrůznější druhy šperků a amuletů, kterým se přikládaly léčivé účinky, např. detoxikace organizmu, léčení zánětů ledvin (řec. nephritis - odtud název drahokamu) i močových cest. V duševní oblasti se věřilo, že nositel nefritu nabude duševního klidu a vyrovnanosti, získá klidný a nerušený spánek, uleví se mu od bolesti hlavy, tlumí agresivitu a pomáhá utišit žal.
- Nefrit je ztělesněním kosmického principu.
- Disponuje pěti schopnostmi v souladu s čínskou filozofií: soucit, pokora, odvaha, spravedlnost, moudrost. Byla mu také připisována laskavost znalosti, mravnost, bezúhonnost vytrvalost, spontálnost morálka a muzikálnost. Konfucius - bývá považován za prvního čínského filozofa, spatřoval v nefritu všechnu krásu a vznešenost s nimiž by mělo korespondovat lidské chování Tun-Či - Ušlechtilého člověka.
Taoističtí kouzelníci míchaly lektvary s mletým nefritem, jako elixír nesmrtelnosti. Oblíbené byly i nejrůznější druhy šperků a amuletů, kterým se přikládaly léčivé účinky,
Doslovný překlad tohoto kamene jsou ledviny, z čehož vyplívá, že má obrovský vliv na tuto oblast těla.