Nard pravý (Nardostachys jatamansi)
Další názvy: Nardovník jatamanský, Spikenard, Indiánská valeriána, Himalájský kozlík
Nard pravý je léčivá rostlina z čeledi valeriánovitých. Řadí se k tradičním rostlinám indického léčebného systému - ájurvédy. Je typickou rostlinou pro oblast Himalájí (Nepál, Indie). Užívanou částí rostliny je oddenek, který obsahuje silně vonící silice, které mají povzbuzující a stimulující účinek. Z oddenku se parovodní destilací získává éterický olej, který se používá hlavně v kosmetice a parfemářství, nesmí se však užívat vnitřně. Na kosmetickém poli se přidává do výrobků osobní a vlasové péče. Působí jako protivráskový činitel, podporuje elasticitu kůže, eliminuje maštění pleti, brání rozvoji infekcí a pokožku celkově regeneruje. Zlepšuje stav vlasů, napomáhá zabraňovat jejich vypadávání a šedivění, působí protizánětlivě.
Nard je přirozené nervové tonikum. Snižuje křeče, epileptické záchvaty a bolesti hlavy. Mírní kašel, snižuje výskyt hlenu a čistí respirační systém. Má silné protiplísňové, antibakteriální, protizánětlivé a uvolňující účinky. Zmírňuje záněty močového traktu a žaludku. Podporuje činnost zažívacího traktu a oběhového systému. Stimuluje sekreci ženských hormonů a je výborným děložním tonikem. Pomáhá při premenstruálnímu syndromu a problémech při menstruaci. Nard je také oblíbené sedativum. Má jak tišící, tak posilující účinek na organismus. Oproti známějšímu kozlíku lékařskému se údajně snadněji užívá a je vyváženější.
Nard nebo také Spikenard (Nardostachys jatamansi) má jedinečnou sladce květinovou vůni s tóny pižma. Nard je odolná bylina rostoucí ve vysokých nadmořských výškách dalekých Himalájí v Nepálu, Číně a Indii. Je tradiční součástí Indické Ájurvédy a používá se v bylinném lékařství na uklidnění, zmírnění teploty, při zažívacích obtížích a jako mírné, ale účinné sedativum. Vůně nardu vytváří atmosféru relaxace a harmonie a je vhodná pro odpočinek či meditaci. Z psychologického hlediska přináší pocit jistoty a upevňuje sebedůvěru. Historické zmínky o použití nardu jako kadidla, balzámu či suroviny pro výrobu parfému jsou v Bibli, Římské říši, starověkém Egyptě a antickém Řecku.