Muďoul trojlaločný (Asimina triloba)
Další názvy: indiánský banán, banán chudáka, banán severu, moďoul, Indiana Banana, paw paw, hoosier banán, Annona triloba, Asimina glabra, Porcelia triloba
Muďoul trojlaločný je opadavá dřevina z čeledi láhevníkovitých (Annonaceae) dorůstající výšky 2-12 m. Je z rodu nižších dvouděložných rostlin, blízce příbuzný tropické anoně. Jeho kořenový systém je chudý. Pupeny muďoulu jsou malé, chlupaté a hnědé, listy jednoduché, střídavé, krátce řapíkaté až dlouze obvejčité. Jejich aroma po rozdrcení připomíná zelenou papriku. Kvete velkými, sametově tmavě hnědými nebo purpurovými, nepříjemně páchnoucími květy, jež se objevují od dubna do května. Tento velmi dekorativní strom rodí jedny z nejkvalitnějších plodů, jež se kvalitou i chutí podobají sladkým banánům v kombinaci s jinými plody, např. s mangem či ananasem. Jde o velké, žlutozelené, podlouhlé bobule se třemi a více semeny, jež se sklízejí od konce září do října. Paw paw dobře snáší horká léta a mírné zimy, v době vegetačního klidu je odolný i vůči mrazu. Ve volné přírodě se vyskytuje na jihovýchodě USA, hlavně na Floridě a trochu zasahuje i do Kanady. Pěstuje se v subtropech a teplejších oblastech mírného pásma. Z muďoulu se používají plody, kůra i listy. Plody muďoulu jsou bohaté na vitaminy a minerální látky, zejména vápník a železo, mastné kyseliny, např. kaprylovou. Obsahují též vyšší množství bílkovin než ostatní ovoce. V semenech jsou přítomny např. toxický acetogenin, asimitrin, 4-hydroxytrilobin a jiné látky. Kůra též obsahuje acetogeniny, např. asimin, asiminecin a asiminacin apod. Není vhodné konzumovat semena muďoulu, neboť jsou jedovatá. Známky otravy se mohou projevit silnými bolestmi žaludku, ekzémy či zánětem kůže.
Muďoul trojlaločný byl a dosud je původními obyvateli Ameriky využíván jako potravina. Šťavnatá dužina plodů se konzumuje čerstvá i sušená, připravují se z ní marmelády, želé či kompoty. Kůra a listy se využívaly v tradiční medicíně, drcená semena jsou jedovatá, ale vykazují insekticidní vlastnosti. V některých indiánských kmenech se využívá sušený prášek ze semen muďoulu proti vším. Dříve se výtažky z této rostliny používaly jako dávidlo. Muďoul je dosud předmětem zkoumání. Má nesporně zajímavé léčivé vlastnosti. Pro své obsahové látky se testuje jako prostředek léčby nádorových onemocnění, např. karcinomu prostaty či tlustého střeva, tedy jako cytostatikum. Rovněž působí jako diuretikum, projímadlo či prostředek tlumící nervovou soustavu. Je využíván proti parazitům.