Mrtvé moře
Voda Mrtvého moře
obsahuje 21 minerálů a stopových prvků. 12 z nich nenajdete v žádném jiném moři a některé z nich jsou uznávané a vysoce ceněné pro přínos pocitů uvolnění, vyživování pleti, aktivaci oběhového systému a zmírnění revmatických potíží a metabolických poruch. Díky své nadmořské ""nížce"" je tu další vrstva atmosféry, která filtruje určitou část ultrafialových paprsků, takže slunce nespaluje pokožku s takovou agresivitou, jak by se podle polohy zdálo. Tato dodatečná vrstva také zajišťuje větší množství kyslíku. U Mrtvého moře je ho o 10% více než ve velkých městech a o 5% více než v jiných mořských lázních. Toto místo je ideální pro astmatiky a alergiky.
Minerály z Mrtvého moře:
Hořčík - je součástí kostí, zubů, účastní se přenosu nerovových vzruchů, svalových vztahů. Navíc se podílí na správné činnosti metabolismu, zlepšuje imunitní funkce, zabraňuje vzniku ledvinových kamenů a srdečním nemocem. Pomáhá také čelit psychicky zátěžovým stavům a únavě nevysvětlitelného původu. Účastní se řízení činnosti více než 300 životně důležitých enzymů. Hořčík reguluje srdeční rytmus a svalové stahy, uvolňuje svalové napětí a navozuje relaxaci. Zlepšuje mentální procesy, u starších lidí zlepšuje paměť, úsudek a myšlení. Chrání rovněž proti infarktu. Je zcela nezbytný k udržení zubní skloviny a zvyšuje odolnost proti kazivosti zubů. Jeho nedostatek se projevuje poruchami hybnosti, křečemi, brněním, celkovou ochablostí, projevy výrazné nervozity a úzkosti, podrážděností. Výrazně zpomaluje procesy stárnutí, regeneruje celý organismus. Je antialergický a snižuje přecitlivělost kůže.
Draslík - spolu se sodíkem udržuje rovnováhu tekutin v těle, pozitivně ovlivňuje krevní tlak a srdeční rytmus a je nezbytný pro přenos nervových vzruchů. Draslík je důležitý pro svalovou aktivitu. Zlepšuje buněčný metabolismus, udržuje optimální úroveň vlhkosti pokožky a omezuje praskání jemných cévek. Při nedostatku draslíku trpí postižený apatií, pomateností, extrémní žízní, srdečními a dýchacími problémy.
Vápník - Vápník je důležitý pro tvorbu kostí a zubů. Má posilňující účinky na buňky pokožky a celého těla, aktivuje enzymy
Brom - má dezinfekční účinky, pomáhá hojit kožní nemoci, např. lupenku, zklidňuje citlivá nervová zakončení v pokožce, dále je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy
Zinek - urychluje hojení ran, působí proti proti akné a podporuje obnovu buněk
Chlor - má dezinfekční účinky a zlepšuje vyváženost minerálů v buňkách
Sodík - je důležitý pro udržení osmotického tlaku a iontové síly tělních tekutin. Při nedostatku člověk trpí pocitem únavy a křečemi svalů. Napomáhá látkové výměně mezi buňkami a umožňuje z nich vylučovat toxické látky.
Bahno z Mrtvého moře
Na některých místech pobřeží vytvořila voda nánosy bahna, které má blahodárné účinky na lidský organismus. Relaxační a bolest tlumící účinky bahna Mrtvého moře znali obyvatelé již stovky let před Kristem. Toto bahno je zcela specifické a ojedinělé na celém světě. Základem je podkladový materiál dna Mrtvého moře obsahující velké množství miniaturních krystalů, které tvoří ve vodném prostředí přesycený roztok, vylučující minerály zpět do své krystalické podoby. Minerální bahno má celou řadu aplikací, jeho výhodou je okamžité působení a dlouhodobý účinek. Jsou prokázány jeho pozitivní účinky při terapii nemocí pohybového aparátu (revmatismus), různých druhů ekzémů a lupenky (psoriáza). Bahno je vhodné i pro celkovou relaxaci, uvolnění unaveného a neustálými stresy zatíženého organismu člověka. Obrovské množství jódu a brómu - v bahně, vodě a vzduchu dá do pořádku jakkoliv pocuchané nervy. Léčba koupelemi se obvykle kombinuje s pravidelným sluněním a zábaly v minerálním bahně.
Mrtvé moře (hebrejsky יָם הַמֶּלַח, jam ha-Melach, doslova „moře Soli;“ arabsky البحر الميت; al-bahr al-Majit, doslova „Mrtvé moře“) je bezodtoké slané jezero, které se rozkládá mezi Izraelem na západě a Jordánskem na východě. Nachází se 420 metrů pod hladinou světového oceánu a je nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu, nejníže položeným slaným jezerem na světě. Dosahuje maximální hloubky 380 metrů a je tak nejhlubším hypersalinitním jezerem na světě. Jeho salinita dosahuje 33,7 %, čímž se řadí mezi nejslanější jezera na světě. Větší salinitu mají pouze jezera Assal, Garabogazköl a některá hypersalinitní jezera v Dry Valleys v zátoce McMurdo na Antarktidě. Jeho salinita je 8,8× větší než Středozemního moře a téměř 9,4× větší než salinita oceánská. Tato charakteristická vlastnost Mrtvého moře z něj činí drsné prostředí, které není vhodné pro živočichy. Má rozlohu 1050 km² (severní část – 810 km²). Je 67 km dlouhé a maximálně 18 km široké. Tyto údaje se v průběhu času mění, neboť jezero poměrně rychle vysychá. Leží v Jordánském údolí a jeho hlavním přítokem je řeka Jordán.