DOPRAVA ZDARMA - PPL - výdejní místa, nad 499 Kč
Hlavní stránka  >  Mozoly, otlaky

Mozoly, otlaky

Mozol, jinak též otlak, callus, callositas, tyloma – ložisková hyperkeratóza, ztvrdlá vrstva odumřelých kožních buněk, způsobená tlakem na jedno místo.

Mozoly a otlaky jsou obranou našeho organismu před špatnou obuví. Mozoly či otlaky na nohou vznikají nejčastěji dole nebo na stranách chodidla. Je to obrana našeho organismu před nevhodnou obuví, nebo přílišnou námahou, které vystavujeme svrchní část kůže. Jak si nimi poradit?

Jedná se o kruhová místa na keratinové vrstvě pokožky, která vznikají v důsledku neustálého odírání nebo tlaku.

Rozumíme jimi zrohovatělou horní vrstvu kůže, která se objevuje po nepřetržitém tření nebo tlaku. Ženy mají častější zkušenosti s mozoly než muži, protože nosí úzké a nepohodlné boty, boty s vysokými podpatky a těsné ponožky a punčochy.

Existují dva typy mozolů – mokré a tvrdé. Mokré mozoly obvykle během krátké doby sami vymizí , ale tvrdé mozoly vyžadují léčbu. Někdy mohou přetrvávat až několik let, což způsobuje bolest při chůzi nebo jiném tlaku na postiženou oblast kůže.

V praxi je tvrdý otok kožní reakcí na jiné škodlivé účinky. Při chůzi dochází vlivem nerovnoměrně rozložené tělesné hmotnosti k tlaku na jednu oblast a tím dochází k opakovanému narušování krevního oběhu. Tlak a tření stimulují tvorbu keratinu a dochází ke ztvrdnutí kůže. V důsledku toho se vytvoří mozol, což způsobuje nepohodlí a bolest. Kromě toho má také neestetický vzhled.

Abyste zabránili vzniku otoků, starejte se o své nohy stejným způsobem, jako o své ruce a obličej.

 Poradna

  • Noste boty s měkkou vložkou nebo jemné ponožky.
  • Boty by měly umožňovat rovnoměrné rozložení vaší tělesné hmotnosti, ideální je obuv s plochou podrážkou.
  • Vždy mějte čisté a suché ponožky.
  • Před spaním promasírujte nohy krémem na otlaky.

Měsíček 
Pokud ho pěstujeme doma nebo máme přístup k čerstvé rostlině, můžeme mozoly potírat šťávou, která vytéká z narušeného stonku. Nevýhodou této velmi účinné rady je to, že bohužel funguje jen tehdy, když měsíček roste.

Citron 
Je to jednoduché, stačí vzít plátek citronu, přiložit ho na otlak a upevnit gázou.

Cibule 
Nakrájíme cibuli na kolečka a zalijeme ji octem. Nádobu odložíme někam, kde nám specifický zápach nebude příliš vadit, přibližně na hodinu. Pak cibuli přiložíme na postižené místo nebo místa, upevníme a necháme působit delší dobu. Ideální je udělat tento obklad na noc.

Dubová kůra 
Pět lžic sušené dubové kůry zalijeme litrem vody a uděláme si z nich odvar. Necháme ho trochu pod pokličkou vychladnout, přikápneme trochu lihu a pak v něm bolavé a otlačené nohy smočíme.

Česnek 
Jedna z babských rad doporučuje mozoly na nohou potírat každý den rozříznutým stroužkem. Pozor, vůně to ale rozhodně není příliš lákavá. Na druhou stranu to ale docela dobře funguje.

Jedlá soda 
Do dvou litrů vody přidáme jednu lžičku jedlé sody a nalijeme skleničku s připraveným čistým heřmánkovým čajem. Namočíme nohy na čtvrt hodiny a pak na otlaky přiložíme plátek opečené cibule, upevníme a necháme účinkovat přes noc.

Acylpyrin 
Rozdrobíme pět tabletek, přidáme k nim trochu vody a lžičku čerstvě vymačkané citronové šťávy, rozmícháme a kašičku přiložíme na mozoly. Nohy bychom měli zabalit do potravinové fólie a domácí léčivo nechat působit čtvrt hodiny. Poté pokožku jemně ošetříme.

Na otlaky pomáhá i obyčejná koupel s následným ošetřením pemzou. Základem je ale určitě prevence. Jak jsme zmínili výše, za potíže s otlaky může nejčastěji nevhodná obuv.



© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ