Mochyně
Mochyně peruánská (Physalis peruviana)
Další název: bobule Inků, physalis, peruánský angrešt, třešeň Inků, Incan berries, Golden berries, motojobobo embolsado
Mochyně peruánská je keř dorůstající výšky přes 1 m. Jedná se o jednoletou rostlinu z čeledi lilkovitých, Solanaceae, která kvete v noci. Má zelené, srdčité a jemně ochmýřené listy. Je vzdálenou příbuznou rajčete, řadí se mezi zeleninu. Její žluto-oranžové plody mají podobu obrovských rozinek a příjemnou, ovocnou, sladkokyselou chuť připomínající pomeranče. Voní po karamelu. Mají speciální obal vypadající jako lampion, který se před konzumací nebo sušením odstraňuje. Většina mochyň v Peru roste planě jako původní rostliny po celých peruánských Andách. Předmětem sběru jsou plody, jež se sklízejí od dubna do srpna. Plody se suší nebo melou na prášek. Plody mochyně obsahují asi 16 % bílkovin, sacharidy, vlákninu, vitaminy A, B1 a B3, C, pektin a vysoké množství minerálních látek, např. železo, fosfor, vápník či sodík. Dalšími přítomnými látkami jsou bioflavonoidy, známé též jako vitamin P. Jde např. o rutin. Plody mochyně by se neměly konzumovat nezralé, neboť obsahují jedovatý alkaloid solanin. Zralé bobule Inků jsou v malých dávkách (cca 15 bobulí denně max.) vhodné i pro děti.
Mochyně peruánská je pro své působení považována za superpotravinu, která podporuje dobré zdraví a dlouhověkost. Má v průměru ještě vyšší obsah bílkovin než kustovnice čínská. Jedná se o adaptogen napomáhající snížení fyzického i mentálního stresu. Bobule Inků se konzumují syrové nebo se přidávají do raw tyčinek, smoothies, ovocných snacků apod.
Mochyně má mírně projímavé účinky, což pomáhá udržovat zdravá střeva a silný imunitní systém. Také snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Díky obsaženým flavonoidům mají plody mochyně protivirové, antisklerotické, antihistaminové, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Působí rovněž jako prevence před rakovinou a leukémií.
Mochyně podporuje detoxikaci organismu, lepší vstřebávání živin, zrychluje metabolismus a chrání kardiovaskulární systém, mozek, zrak nebo rozmnožovací orgány. Bobule Inků též slouží k léčbě zánětu jater, malárie, revmatismu, artritidě, dně, astmatu či v případě zánětu kůže.
Mochyně čistí krev a ledviny, pomáhá odvádět přebytečnou vodu z těla, zpomaluje stárnutí buně a je vhodná při redukčních dietách i pro diabetiky. Látky obsažené v kořeni mochyně zlepšují stav při fibróze jater a ledvin.