Lupy
Lupy jsou drobné částečky odumřelé kůže na hlavě, která však neodpadá v mikroskopických velikostech jako ostatní kůže na těle, ale tvoří větší celky a nepříjemně svědí. Lidská pokožka se obnovuje v intervalu zhruba 4 dní. V případě většího výskytu lupů může být tento interval kratší. Také kvalita kožního mazu může ovlivnit viditelnost lupů. Čím tužší maz máme, tím ochotněji se šupinky kůže spojují a tvoří lupy.
Příčina
Ital Rivolta náhodně objevil v roce 1873 původce, když zkoumal mikroskopem šupinatá ložiska na své tváři. Nalezl oválné útvary a nazval je Pityrosporum. O rok později však Malassez zjistil, že to výskyt houby souvisí s lupovitostí. Rod těchto hub je pojmenovaný podle tohoto Francouze a to Malassezia. Patří sem na 7 druhů kvasinek, přinejmenším dva z nich jsou pravděpodobně jedny z hlavních viníků lupovitosti.
Tyto kvasinky nejsou choroboplodné, patří k běžné kožní flóře člověka. Živí se tuky (lipidy), které z převážné části obsahuje kožní maz. U některých lidí je pak geneticky nebo hormonálně zapříčiněná nadprodukce kožního mazu nebo zmnožení mazových žláz primární příčinou lupovitosti. Pokud k tomuto dojde, kvasinky se rychle množí, produkují metabolity a dráždí tak pokožku hlavy.
Dalšími příčinami mohou být stres, nedostatečná hygiena, špatné stravovací návyky nebo nevhodná pokrývka hlavy. V krajním případě může lupovitost vyvolat plošné ekzémy nebo chronickou lupénku. Existuje několik organismů, u kterých je tento kožní derivát součástí jejich jídelníčku, například roztoči.
7 TIPŮ, JAK BOJOVAT S LUPY VE VLASECH
Lupy, i když se to nezdá, máme každý z nás. Na zdravé pokožce za normálních okolností jsou ale tak malé, že je okem ani nezahlédneme. Problém s lupy, který trápí až 2 třetiny populace, se projevuje jako suché nebo mastné odloupnuté kousky kůže, které se nezadržitelně tvoří a odpadávají. Na vlasech tvoří shluky nevzhledného bílého poprašku, který je pro většinu z nás nepříjemným faux pas. Jak mu ale předcházet a dá se lupů úplně zbavit?
Co jsou to lupy a jak vznikají?
Lupy jsou drobné šupinky odumřelé kůže hlavy, které se odlupují z důvodu zánětu kůže. Za běžných okolností se epidermis odlupuje pomalu a žádný výrazný důsledek obnovy pokožky hlavy na zdravé kůži nesledujeme. I když by se zdálo, že lupy nejsou závažným zdravotním problémem, většinou je za nimi nějaké doprovodné onemocnění, nebo nezdravý životní styl, který k němu často spěje. Lupy provází nepříjemné svědění, následné zčervenání pokožky a v případě mastných lupů i zvýšené maštění vlasů. Tyto stavy určitě jen tak přehlížejte a v případě závažnějších komplikací zánětu kůže navštivte i dermatologa.
Příčiny vzniku lupů ve vlasech, vousech i obočí
Jak vlastně člověk přijde k dermatologickému problému, jako jsou lupy? Není to taková věda, jak by se mohlo zdát. Nejčastějším původcem vzniku nevzhledných šupinek je přemnožení kvasinek rodu Malassezia furfur, které se přirozeně i ve zdravé pokožce nacházejí. Ty jdou v procesu obnovy kůže na ruku buňkám kůže, které se i díky nim mohou cyklicky odlupovat každé čtyři dny. Pokud se ale množství kvasinek vyhoupne na špatnou stranu vah, mohou být pro pokožku destruktivní. Vytvářejí v místě přemnožení zánět, který se projevuje nadměrnou obnovou kůže, a tedy i lupy. Stejně tak mohou na kůži působit i houby, plísně a další původci, kteří způsobují infekce. Proč se ale kvasinky a jiní nežádoucí původci lupů dostanou do velení v obnově kůže? Odborníci v tom nemají stoprocentně jasno, ale ví, že za nimi stojí několik důvodů jako i:
- nevhodná, levná a agresivní kosmetika včetně šamponu, který není vhodný pro každodenní mytí,
- přílišná péče o vlasy česáním a ošetřováním dalšími přípravky po mytí,
- fénování vlasů horkým vzduchem, který stimuluje mazové žlázy a další obnovu pokožky,
- velká psychická zátěž a dlouhodobý stres,
- další zdravotní komplikace, které jsou přímo spojené se stavem pokožky, jako je i cukrovka, neurologická onemocnění, Parkinsonova choroba, či oslabená imunita,
- nezdravá či špatně nastavená strava, kde převažují mastná, slaná, tučná jídla a sladké,
- různá onemocnění kůže včetně seboroické dermatitidy,
- období puberty a jiné hormonální změny, které doprovází zvýšené pocení a produkci kožního mazu.
Suché vs. mastné lupy
Suché lupy jsou klasickou ukázkou nadměrné obnovy pokožky kůže. Kdy se za průběhu nějakého zánětu, teplotního šoku, na který pokožka reaguje, nebo jen přechodného podráždění pokožky vyskytnou bílé a suché šupinky. Ty se odlupují a padají nám na ramena. A i když by se to nemuselo zdát, často jsou doprovázeny rychle se mastícími vlasy. V případě mastných lupů jde ve většině případech o seboroickou dermatitidu, kterou poznáte podle větších, mastných a nažloutlých kousků kůže, které ulpívají ve vlasech. Často se vyskytují i jako lupy ve vousech a obočí. Trpí jimi nejčastěji kojenci bez rozdílu pohlaví, ale i dospívající a dospělí muži. Seboreu způsobuje hlavně genetická predispozice, zvýšená hladina testosteronu, nadbytek vitamínu A a nedostatek vitaminu B, stres, neurologické poruchy, ale také hlavně osídlení pokožky hlavy kvasinkou Malassezia.
Zaměřte se na příčinu vzniku lupů
Velký vliv na vznik lupů má i špatný životní styl a nezdravá strava. Pokud je tedy vaše jídlo nejčastěji tučné, smažené, příliš slané a kořeněné a sladkému v cukrárnách také jen těžko odoláváte, měli byste zpozornět. Vyhněte se lupům, ale jiným zdravotním komplikacím a stravujte se vyváženě tak, abyste promyslely každou porci, zda je plná živin a vitamínů. U minerálů se zaměřte zejména na selen, který přispívá k udržení normálnímu stavu vlasů a na zinek a vitamín B, který podporuje normální stav vlasů, nehtů i pokožky. Ty najdete v semenech a ořeších, v červeném masu, rybách, ale i ve vejcích. Pokud se nechcete spoléhat na vyvážený příjem těchto látek ze stravy sáhněte po doplňcích pro zdravé vlasy a pokožku. Nezapomínejte ale na správné užívání v množství, které doporučuje výrobce.
Naše prababičky by řešily lupy
- odvarem z březové vody,
- odvarem z mladých listů olše lepkavé,
- 15minutovým zábalem s bílým jogurtem,
- odvarem z heřmánkových květů,
- odvarem z kopřivy,
- či naředěným jablečným octem v poměru 1:1 s vodou.