Balíkovna již od 69 Kč!
Hlavní stránka  >  Značka -  Krteček
Nabízíme pouze zboží skladem

Krteček

Postavičku krtka vytvořil Zdeněk Miler ve studiu Krátký film Praha. Animovaný film je dnes obvykle uváděn jako ucelený televizním seriál v pořadu Večerníček, ve kterém byl poprvé uveden roku 1975, přestože první filmy vznikaly samostatně.

První díl z roku 1957 nesl název Jak krtek ke kalhotkám přišel, ve kterém se objevily i další postavičky jako žába, čáp, rákosník, rak, pavouci, ježek a především rostlina len. Další díly přibývaly velmi pozvolna, Krtek a autíčko (1963), Krtek a raketa (1966) a další, celkem 49 dílů. Jednotlivé díly mají délku od cca 5 min až po 29 minut (Krtek ve městě; ve snu a další 4 díly). Po velkém úspěchu animovaných filmů a večerníčků po celém světě vznikla řada dětských knih, kompaktních disků a videokazet s námětem Krtka.

Zdeněk Miler údajně postavičku krtka vymyslel v roce 1954 poté, co zakopl o krtinu. Navíc krtka, jako jedno z mála zvířátek, nepoužil ve svých filmech Walt Disney, proto byla postava krtka ve své době originální. Postava krtka téměř nemluví, říká jen nemnoho slov a převážně citoslovce (hele, jé, ach jo…), která pro první díly nadabovaly Millerovy dcery. Výjimkou je první film Jak krtek ke kalhotkám přišel, který je mluvený.

V roce 2014 uzavřela vnučka Zdeňka Milera smlouvu s čínskou televizí CCTV o natáčení nových příběhů Krtečka. Podle Vadima Petrova, který k původní příběhům skládal hudbu, si Zdeněk Miler nepřál, aby se v jeho díle dále pokračovalo. Nové díly vznikly už počítačovou 3D technologií a postava krtka v nich oproti předchozím zvyklostem také mluví. Seriál se začal vysílat v Číně. V Česku jeho první díl uvedla TV Barrandov, která patří do skupiny Empresa Media s minoritním čínským vlastníkem, nejprve samostatně u příležitosti státní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR koncem března 2016. Filmová kritička Mirka Spáčilová po jeho odvysílání usoudila, že se krtek chová způsobem, který může ctitele původní postavičky z dílny Zdeňka Milera vyděsit. Bez ohledu na okatý politický kontext celého projektu i z jediné epizody čiší, že krtek prodal svůj charakter. Je lokajský, upovídaný, nyvý, výtvarně konfekční.

Krteček ve vesmíru
Plyšová figurka Krtečka se stala symbolem poslední vesmírné mise raketoplánu Endeavour, která propaguje vědu a vesmírný výzkum všech dětí světa. Mise STS-134 měla být původně zahájena 19. dubna 2011. Start byl odložen a uskutečnil se 16. května téhož roku. Krteček letěl do vesmíru na návrh astronauta A. J. Feustela, jehož manželka má české předky. Dne 1. června v ranních hodinách pak raketoplán Endeavour přistál na Zemi společně s Krtkem.

Krteček na cestě kolem světa
O velké oblíbenosti postavy Krtečka není pochyb. Jako svého maskota pro projekt Naše cesta kolem světa si jej vybrali cestovatelé Pavel Zrzavý a Martina Libřická. Krteček vyrazil společně se svými novými přáteli cestovat 8. února 2015. Svět poznával celkem 527 dní, během kterých procestoval 22 zemí, navštívil stovky míst a poznal mnoho zajímavých kultur. Krtečka si cestovatelé vybrali jako symbol představující domov. Zároveň také chtěli, aby Krteček i nadále inspiroval děti a dospělé, kteří ho mají rádi. Krteček cestoval se svým kamarádem Myšákem, známým jako Gosig Mus. Prohlédněte si video Krteček a Myšák na cestě kolem světa.

Hledání dle parametrů:
Značka
Stav
VýrobceTyp produktuUrčení
Řadit dle
Počet
Nebyly nalezeny žádné produkty.
Nejprodávanější
NEWSLETTER


© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ