DOPRAVA ZDARMA - PPL - výdejní místa, nad 499 Kč
Hlavní stránka  >  Křečové žíly

Křečové žíly

Žilní systém každého z nás se skládá z dvou typů žil, a to povrchové žíly a hluboké žíly. Ty hluboké jsou uloženy uvnitř našeho těla, nemůžeme je ani vidět ani si na ně sáhnout. Jsou však nenahraditelné, neboť odvádí až 90% krve ze svalů bérce a stehna. Jejich dokonalá funkce je tedy životně důležitá. Povrchové žíly jsou pak uloženy těsně pod kůží, můžeme je vidět a můžeme si na ně také sáhnout.

Co to jsou křečové žíly a jak vznikají?

Křečové žíly jsou nejčastějším cévním onemocněním, které jako typická civilizační choroba postihuje zejména obyvatele vyspělých zemí. V evropských zemích má křečové žíly 40 % žen a 20 % mužů. Častěji vznikají u žen, což je dáno těhotenstvím a hormonálními změnami.

Proudění krve do končetin a zpět k srdci

Pokud chceme porozumět příčinám vzniku křečových žil a možnostem prevence či jejich léčby, musíme na úvod popsat cestu krve do končetiny a její odtok zpět k srdci. Srdce pumpuje krev, která je tepnami rozváděna po celém těle, tedy i do dolních končetin. Ve tkáních se tepny mnohonásobně větví v síť vlásečnic, v nichž dochází k výměně živin a kyslíku za kysličník uhličitý a odpadní látky. Odkysličenou krev sbírají jiné vlásečnice, které se slévají do stále větších a větších žil a ty přivádějí krev zpět do srdce. Krev z nohou směrem do plic k jejímu novému okysličení vytlačuje hlavně činnost srdce, a to v pravidelných pulsech. Dále je to pohyb svalů při chůzi nebo cvičení a pohyb bránice při dýchání.
Žilní chlopně zajišťují, aby krev stoupala směrem vzhůru a nepadala vlivem gravitace zpět dolů. Velice důležitou roli hraje důmyslný systém žilních chlopní, které působí jako jednosměrné záklopky. Mezi jednotlivými pulsy chlopně vytvářejí jakési kapsy, které nepustí krev zpět. Pokud chlopně neplní svoji funkci, vzniká zvýšený tlak na stěny žil, což vede k deformaci a vzniku varixů. Tyto varixy nejčastěji vznikají na dolních končetinách, ale mohou se vyskytovat také v jícnu, to jsou tzv. jícnové varixy a v žaludku, což může být důsledkem polární hypertenze.

Příčiny křečových žil

Příčin může být celá řada a navzájem se mohou kombinovat. Křečové žíly vznikají postupně a v začátku jsou velmi nápadné. Mnoho lidí si proto první příznaky varixů ani nemusí všimnout.
Mezi první příznaky křečových žil patří bolest při námaze a rychlá únava nohou neboli tzv. pocit těžkých nohou. Lidé, které křečové žíly trápí mají potřebu si během dne několikrát sednout a na chvíli si dát nohy do zvýšené polohy. Žíly jsou jenom mírně znatelné a lehce prosvítají na kůži. Postupem času se tíha nohou postupně může měnit v bolest a křeče, které se objevují nejčastěji v noci. V této fázi jsou již žíly znatelně viditelné a vystouplé.

V počátečním období je toto onemocnění pro pacienta spíše estetický problém. S dalším vývojem křečových žil dochází ke zdravotním komplikacím, selháváním dalších žilních chlopní, k zánětům povrchových žil neboli tromboflebitidě. Neléčené křečové žíly mohou vést až ke vzniku bércových vředů.

Mezi nejčastější symptomy křečových žil patří:
  • Bolest nebo pocit těžkých nohou.
  • Otoky nohou.
  • Pulzace nebo křeče v nohou.
  • Bolest je výraznější po delším sezením nebo stání.
  • Výrazné a vypouklé žíly.
  • Fialové nebo modré pokroucené žíly.
  • Svědění okolo viditelných žil.
  • Metličkové žilky, které jsou podobné varixům, jsou ale mnohem menší a pouze na povrchu.
  • Načervenalé opuchlé pásy kůže. 

Rizikové faktory vzniku křečových žil

  • Dědičnost – Významným faktorem při vzniku křečových žil je vrozená chronická žilní insuficience, což je porucha žilních chlopní, která je dědičná. Pokud tedy někdo z vaší rodiny nebo příbuzných má potíže s křečovými žílami, je u vás vyšší pravděpodobnost, že se také sami s varixy potkáte.
  • Pohlaví – Z důvodů velkých hormonálních změn v období těhotenství a během klimakteria jsou na křečové žíly více náchylnější ženy. Užívání hormonální antikoncepce a léčiv během menopauzy vznik varixů zvyšují.
  • Věk – Věkem ztrácí žíly na elasticitě a pevnosti, což napomáhá ke vzniku křečových žil.
  • Obezita – Nadváha může způsobit vyšší tlak na žíly, co vede ke vzniku varixů.
  • Dlouhé sezení – Krev proudí nejvíce při pohybu. Pokud jste dlouhou dobu ve stejné poloze, ať už je to dlouhé sezení nebo dlouhé stání, je u vás vyšší pravděpodobnost vzniku křečových žil.   

Diagnostika křečových žil

Správná diagnostika je základ. Během vyšetření vám lékař prohlédne nohy, zeptá se vás na vaše obtíže a vyšetří vás ultrazvukem. Na ultrazvuku je možné rozpoznat, zda žilní chlopně plní svojí funkcí a jestli náhodou se v žilách neobjevuje sraženina, která by mohla způsobit až závažnou plicní embolii.

Křečové žíly léčba

Počáteční léčba křečových žil probíhá konzervativně, pomocí kompresních punčoch. Později a v těžších případech se přechází do chirurgické léčby, sklerotizace nebo odstranění varixu.
 
Kompresivní léčba – Při prvotní metodě léčby ranného stádia křečových žil se doporučuje nošení zdravotních kompresních punčoch, které napomáhají návratu krve z dolních končetin zpět směrem k srdci. Komprese má velký vliv na činnost žil a podporuje funkci žilních chlopní. Kompresivní léčba pomáhá zejména v prevenci vzniku a případném zhoršení křečových žil.

Operace křečových žil – Pokud nejsou výsledky kompresivní léčby uspokojivé nebo jsou křečové žíly již v pokročilém stádiu většina lékařů doporučuje chirurgický zákrok. Odstranění křečových žil může být provedena pomocí tzv. strippingu a flebektomii, kdy se odstraňují postižené úseky povrchového žilního kmene pomocí dvou malých řezů (v třísle a u kolene).

Sklerotizace – Drobné žilky tzv. metličky lze léčit také pomocí sklerotizace, při níž lékař aplikuje jehlou do žíly látku, která postiženou žílu uzavře.
Žilní lepidlo – Patří mezi nové léčebné metody křečových žil. Podstatou této léčby je zneprůchodnění hlavní postižené žíly, která způsobuje křečové žíly, zalepením lepidlem.

Laserové ošetření – Radiofrekvenční nebo laserová operace křečových žil se většinou provádí ambulantně a pouze v místním znecitlivěním. Působením tepla laseru dojde k tomu, že se postižená žíla uzavře.

Farmakologická léčba – Tato léčba zabraňuje dalšímu poškozování žilního systému a zmírnění obtíží s otoky a pocitu těžkých nohou. Vzniklé varixy však farmakologická léčba ani masti na křečové žíly neodstraní. Při všech léčebných metodách jako podpůrnou léčbu většinou lékaři doporučují dlouhodobé nošení kompresních punčoch.

Křečové žíly v těhotenství

V období těhotenství prochází žena velkou hormonální a tělesnou změnou. Růst dítěte v děloze a zvýšená hladina ženského hormonu progesteronu způsobuje rozvolnění měkkých tkání což zasahuje také žilní stěny, které ztrácí na své pružnosti a pevnosti. Křečové žíly v těhotenství se většinou samy od sebe upraví do roku po porodu a není potřeba jejich léčba. V některých případech je to právě těhotenství, které vznik křečových žil rozběhne a poté je potřeba přejít k jejich léčbě.

Komplikace

Varixy mohou člověka opravdu potrápit a způsobit mnoho nepříjemných komplikací.
  • Bércové vředy - V případě, kdy nastanou komplikace a u pacienta se z křečových žil vytvoří bércový vřed, se již nelze vyhnout nutné konzultaci s odborníkem. Bércové vředy se bez lékařské pomoci neobejdou. Bércové vředy jsou ve své podstatě způsobeny dlouhodobým žilním přetlakem, který vede až k popraskání kůže a odumření tkáně. Jako počáteční příčina je považován otok, který dlouhodobým tlakem vznikne a ten pak zabrání dostatečnému vyživování pokožky těla. V podkoží se hromadí barvivo z odumřelých červených krvinek, a to pak vede k nafialovělým pigmentovým skvrnám. Postupně dochází ke vzniku vředů a infekci. Nejčastěji postihují oblast kolem kotníků a jsou provázeny palčivou a neutišující bolestí.
  • Trombóza - Velmi vážnou komplikací u křečových žil je žilní trombóza, při které vznikne sraženina, která ucpe žílu. V případě utržení může sraženina způsobit plicní embolii, která ohrožuje pacientův život.
  • Krvácení - V některých případech mohou povrchové žíly prasknout. Jakékoliv takové krvácení konzultujte s lékařem.

Prevence křečových žil

Vzniku křečových žil se do jisté míry dá předejít zejména zdravým životním stylem.
 
  • Jídelníček – První krok je doplnění takových potravin v jídelníčku, které jsou bohaté na vlákninu, vitamíny, bioflavonoidy, rutin a antioxidanty, dostatečné množství ovoce a zeleniny, velmi prospěšná je pohanka, zelenina, citrusové ovoce, luštěniny, těstoviny, celozrnné pečivo, rýže a červená řepa a také dodržování pitného režimu. Nejsou vhodné soli, konzervované potraviny, smažená jídla, dorty, sušenky apod.
  • Pohyb – Druhým a neméně důležitým krokem zabraňujícím vzniku křečových žil je pohyb. Vhodná je jízda na kole, plavání, běh nebo chůze, protože napomáhají cirkulaci krve v dolních končetinách, což působí na kvalitu žil (naopak nevhodné je například posilování či aerobic). Dále pak pravidelné cvičení nohou, jako je pohupování nohou ze špiček na paty, odpočívání s nohama ve zvýšené poloze a také koupel nohou střídavě v teplé a studené vodě.
  • Nadváha – Hlídejte si váhu a jídelníček, každé kilo navíc oslabuje vaše žíly.
  • Zkřížené nohy – Při sezení se zkříženýma nohama může docházet k omezování v cirkulaci krvi, což vzniku křečových žil jenom napomáhá.
  • Dlouhé sezení a stání – Pokud je to jenom trochu možné měňte při dlouhém sezení a stání polohu.
  • Nohy nahoru – Během dne si udělejte několikrát malou pauzu a pokud to bude možné zvedněte si nohy nad úroveň srdce.
  • Podpatky a upnuté oblečení – Vyhýbejte se vysokým podpatkům a oblečením, které jsou upnuté kolem nohou a v pase, omezuje se tím cirkulace krve. 


© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ