Konvalinka vonná (Convallaria majalis)
Další názvy: Polygonatum majale, Lilium convallium
Odér velice vonných zvonečkovitých bílých kvítků již odpradávna okouzluje tvůrce vůní mnoha zemí. Jedinečné aroma je pronikavé a dřevnaté, nicméně sladké. Konvalinka vonná (Convallaria majalis) je vytrvalá jedovatá rostlina z čeledi listnatcovité (Ruscaceae). Starší taxonomické systémy ji často řadily do čeledi konvalinkovité (Convallariaceae), popř. liliovité v širší pojetí (Liliaceae s.l.). Je rozšířena po celé Evropě vyjma nejsevernějších a nejjižnějších oblastí, v Malé Asii a odpovídajících oblastech Asie až po Čínu a Japonsko a v Severní Americe. Jako okrasná rostlina se pěstuje i leckde mimo tyto oblasti.
Konvalinka vonná je vytrvalá, 15-20 cm vysoká bylina. Z plazivého rozvětveného oddenku vyrůstají na jaře dva až tři široce kopinaté listy s rovnoběžnou žilnatinou a stvol zakončený střapcem bílých šesticípých převislých zvonkovitých kvítků, které mají velmi intenzivní vůni. Plody jsou červené bobulky. Konvalinka vonná se vyskytuje v mírném pásmu Evropy, Asie i Severní Ameriky. Roste ve světlých listnatých a smíšených lesích, křovinách a na horských loukách. Daří se jí i na stinných a vlhkých stanovištích. Často se také pěstuje v zahradách jako okrasná rostlina.
Konvalinka vonná obsahuje steroidní saponiny (konvalamarosid), glykosidy (konvalatoxin, konvalosid), flavonoidy a vonné silice. V lidovém léčitelství byly listy v minulosti užívány při srdeční arytmii, srdeční nedostatečnosti a jako močopudná látka. Vzhledem k jedovatosti obsažených látek však nelze doporučit používání bez odborných znalostí. V medicíně se využívají extrakty nebo izolované účinné glykosidy na posílení srdeční činnosti. Konvalinka má uplatnění také v kosmetice. Květy vynikají silnou omamnou květinovou vůní, extrakt z nich se proto využívá v různých přípravcích od mýdel až po parfémy. Všechny části konvalinky vonné jsou prudce jedovaté, po požití vyvolává zvracení, průjem, v těžších případech omámení, křeče, poruchy krevního oběhu až kolaps.