DOPRAVA ZDARMA - PPL - výdejní místa, nad 499 Kč
Hlavní stránka  >  Klíště - jak vyndat klíště

Klíště - jak vyndat klíště

Klíšťová encefalitida, krátce klíšťovka, je infekční onemocnění mozku a mozkových blan. Způsobuje ho virus, který se nejčastěji přenáší kousnutím klíštěte.

Klíšťovka patří do velké skupiny podobných onemocnění, která jsou přenášena klíšťaty. Jejich původcem je virus (a nikoli bakterie, jako například u Lymeské borreliózy) a vesměs způsobují záněty mozku a mozkových blan.

Všechny nemoci mohou kromě člověka postihovat také různá zvířata, například drobné hlodavce, nebo i ptáky. Kromě přenosu klíštětem je tedy možný i jiný způsob nákazy ze zvířat na člověka.

Naučte se odstraňovat klíště správně a bez rizika

V první řadě si musíme uvědomit, že každé klíště je potenciální infekční materiál a podle toho bychom s ním měli také zacházet. Žádné „mazlení“ a potírání krémem, žádné rozmačkávání mezi nehty. Před vytahováním klíštěte si navlékněte rukavice a postup zahajte i ukončete štědrou dávkou dezinfekce. 

Správný postup při odstraňování klíštěte

  1. Prohlédněte se: pečlivě prohlédněte celé tělo, pro špatně dostupná místa použijte zrcátko nebo poproste někoho blízkého o spolupráci. Mezi častá místa přichycení klíšťat patří: podkolenní jamka, třísla, podpaží, za ušima a u dětí také ve vlasaté části hlavy.
  2. Co budete potřebovat: pokud jste skutečně objevili klíště, připravte si pomůcky k jeho odstranění. Potřebovat budete rukavice, dezinfekční roztok a pinzetu, klíšťky nebo speciální kartu, to vše určené pouze k odstraňování klíšťat. V případě nouze (v přírodě) je možné klíště odstranit jen vytáčením prstem bez jakýchkoli pomůcek. Protože se však zvyšuje riziko infekce, přistoupíme na tuto možnost jen v nouzové situaci. Odstranění klíštěte bychom na druhou stranu neměli zbytečně odkládat, protože s dobou přisátí se také zvyšuje riziko nákazy.
  3. Jak správně odstranit klíště: natáhněte si rukavice a místo přisátí dezinfikujte. Pak pomocí klíštěk, pinzety nebo speciální karty se zářezy kývejte klíštětem opatrně ze strany na stranu. Po chvíli se klíště uvolní. Po vyjmutí klíštěte místo opět dezinfikujte.
  4. Když se klíště nepodaří vyndat celé: v případě, že se klíště přetrhne a přední část zůstane v ráně, vyhledejte lékaře.
  5. Jak bezpečně zlikvidovat klíště: před možnou infekcí se chraňte rukavicemi. Klíště vhoďte do záchodové mísy nebo ho zabalte do kousku papíru a spalte. V žádném případě klíště nedrťte, nemačkejte nebo neštípejte mezi nehty.
  6. Sledujte místo přisátí: v následujících třech týdnech sledujte místo přisátí klíštěte. Malá červená skvrnka je normální, ale pokud se začne zvětšovat nebo uprostřed vybledne, vyhledejte co nejdříve lékaře.


© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ