Klíště - jak vyndat klíště
V první řadě si musíme uvědomit, že každé klíště je potenciální infekční materiál a podle toho bychom s ním měli také zacházet. Žádné „mazlení“ a potírání krémem, žádné rozmačkávání mezi nehty. Před vytahováním klíštěte si navlékněte rukavice a postup zahajte i ukončete štědrou dávkou dezinfekce.
Správný postup při odstraňování klíštěte
- Prohlédněte se: pečlivě prohlédněte celé tělo, pro špatně dostupná místa použijte zrcátko nebo poproste někoho blízkého o spolupráci. Mezi častá místa přichycení klíšťat patří: podkolenní jamka, třísla, podpaží, za ušima a u dětí také ve vlasaté části hlavy.
- Co budete potřebovat: pokud jste skutečně objevili klíště, připravte si pomůcky k jeho odstranění. Potřebovat budete rukavice, dezinfekční roztok a pinzetu, klíšťky nebo speciální kartu, to vše určené pouze k odstraňování klíšťat. V případě nouze (v přírodě) je možné klíště odstranit jen vytáčením prstem bez jakýchkoli pomůcek. Protože se však zvyšuje riziko infekce, přistoupíme na tuto možnost jen v nouzové situaci. Odstranění klíštěte bychom na druhou stranu neměli zbytečně odkládat, protože s dobou přisátí se také zvyšuje riziko nákazy.
- Jak správně odstranit klíště: natáhněte si rukavice a místo přisátí dezinfikujte. Pak pomocí klíštěk, pinzety nebo speciální karty se zářezy kývejte klíštětem opatrně ze strany na stranu. Po chvíli se klíště uvolní. Po vyjmutí klíštěte místo opět dezinfikujte.
- Když se klíště nepodaří vyndat celé: v případě, že se klíště přetrhne a přední část zůstane v ráně, vyhledejte lékaře.
- Jak bezpečně zlikvidovat klíště: před možnou infekcí se chraňte rukavicemi. Klíště vhoďte do záchodové mísy nebo ho zabalte do kousku papíru a spalte. V žádném případě klíště nedrťte, nemačkejte nebo neštípejte mezi nehty.
- Sledujte místo přisátí: v následujících třech týdnech sledujte místo přisátí klíštěte. Malá červená skvrnka je normální, ale pokud se začne zvětšovat nebo uprostřed vybledne, vyhledejte co nejdříve lékaře.