Kigélie africká (Kigelia africana)
Kigélie africká je tropický strom z čeledi trubačovitých. Kigelii běžně nalezneme kromě afrického kontinentu (například v oblasti Masai Mara v Keni) také na Fuerteventuře, která je ostrovem v souostroví Kanárských ostrovů. Nachází se také v Austrálii, kde se stala oblíbeným hnízdištěm papoušků kakadu.
Je to rozložitý strom se zpeřenými listy a nápadnými kaštanově červenými miskovitými květy. Obrovské plody kigelie daly stromu lidové jméno salámovník nebo také salámový strom. Mají totiž rozměry a tvar tohoto uzenářského výrobku. Plody jsou podle afrických kmenů všelékem na veškeré druhy nemocí, pro člověka nejsou jedlé, ale jsou oblíbené jako potrava u volně žijících zvířat. Přesto, že velké a těžké plody představují při pádu ze stromu jisté nebezpečí, jsou Kigélie africké často využívány jako slunečníky poskytující příjemný stín pod rozpáleným sluncem.
Pro antibakteriální účinky jsou plody využívány v homeopatii. Pomáhají na žaludeční vředy a při léčbě syfilidy nebo cukrovky. Ovoce také našlo využití jako afrodiziakum. Tradiční afričtí léčitelé užívají Kigelii k léčbě široké škály onemocnění kůže od houbových infekcí, akné a psoriázy až po závažnější choroby, jako je malomocenství, syfilis a rakovina kůže. Používá se také k léčení ran, má stahující, antibakteriální účinky a antioxidační účinky. Ženy z Tongy v údolí Zambezi používají na tváře kosmetické přípravky z Kigélie, aby si zajistily bezchybnou pleť. Výtažky z plodů salámovníku tedy nalezneme i v některých kosmetických přípravcích, například v krémech proti stárnutí pleti, přípravcích na zpevnění poprsí nebo ochranu proti slunci.