Karmín
Karmín je živočišné barvivo, které se vyrábí z červce nopálového. Tomuto broukovi se také říká nopálovec karmínový. Červec patří do kategorie mšicosavých a žije na rostlině nopál. Samičky červce přeměňují ve svém těle potravu, kterou vysají z listů stromu, na červené barvivo - karmín. Barvivo se získává z jejich těl a vajíček tak, že se buď usuší na slunci, usmrtí v páře, nebo se upečou. Po vysušení se rozdrobí na prášek červené barvy, kterému se říká karmín.
Některé druhy červce najdeme i v Evropě (červec polský a červec kermesový). Karmíny využívali k barvení starověké civilizace v Egyptě, antickém Řecku, Mayové, ale také Slované na našem území nejen k barvení ošacení, ale i k přípravám make-upu. Největším vývozcem karmínu je Peru, dále pak také Španělsko, Afrika a Austrálie.
Karmíny se používají zejména v kosmetickém průmyslu, ale také v potravinářství kde se jimi barví různé pochutiny od dětských sladkostí až po konzervované jahody, přidává se i do masných výrobků, aby vypadaly lákavěji. Jejich výhodou je barevná stálost.
Na obalech potravin je najdeme jako E120. Studie provedená European Food Safety Authority z listopadu 2015 neprokázaly žádnou karcinogenitu, genotoxicitu ani žádnou jinu akutní, krátkodobou či subchronickou toxicitu. Výjimečně ovšem existují lidé, kteří mohou být na karmín alergičtí a upadají po styku s ním do anafylaktického šoku. Karmín není vhodný pro vegany.