Kapénky fungují jako takový taxikář mnoha virů a bakterií. Okem je sice nemáte šanci zahlédnout, jejich přítomnost v těle vám ale může připravit krušné chvíle. V tom lepším případě vám poteče pár dní z nosu nebo vás jen zaženou na týden do postele. Existují ale i takové, které mají těžké dopady na lidské zdraví, a to i s velmi kritickým scénářem.
Snad nejčastější kapénkovou nákazou je například rýma. Kapénky ale stojí i za různými virózami, záněty dýchacích cest, anginou, laryngitidou nebo třeba chřipkou.
V zásadě platí, že virózy, tedy všechna onemocnění virového původu musíte vyležet, bakteriální infekce (angina, zánět průdušek, bakteriální rýma) si žádá často léčbu antibiotiky, které bakterie vyhubí. Vaše kroky by tím pádem měly směřovat v prvních dnech od propuknutí onemocnění k praktickému lékaři.
Při šíření infekce záleží na velikosti kapének:
- kapénky větší než 100 μm klesají k zemi a vysychají – tvoří kontaminovaný prach, který může být vdechnut nebo se do organismu dostat kontaktní cestou,
- kapénky menší než 100 μm zůstávají ve vzduchu,
- zcela malé kapičky menší než 5 μm okamžitě vysychají, přetrvávají velmi dlouhou dobu ve vzduchu – při vdechnutí se dostávají až do alveolů a neuplatní se proti nim obranný mechanismus řasinkového epitelu.
Nákazy bývají přenášeny:
- Přímo – přenos kapénkovou cestou – přímý přenos vzduchem na vzdálenost 1–1,5 m. Tento způsob přepravy mají v oblibě akutní respirační infekce (chřipka, parachřipka, koronavirus a.j.).
- Nepřímo – kontaminované předměty, záleží na velikosti kapénky – malé letí dál (vzdušným prouděním daleko od zdroje nákazy), velké klesnou (infekční prach).
Projevy:
- Infekce horních a dolních cest dýchacích – (akutní respirační onemocnění, pertuse, diftérie, plicní TBC) – rýma, kašel, bolest v krku.
- Infekce mimo dýchací cesty – pomnožení v HCD, lymfatickou cestou do krve a orgánů – exantémová onemocnění (varicella, spalničky, zarděnky, spála), příušnice, meningitida.
Jak jsme chráněni?
Před mnoha těžkými infekcemi nás chrání očkování. Už v útlém věku jsou nám podávány vakcíny proti záškrtu, příušnicím nebo hemofilové infekci. „Očkovací kalendář hlídá pediatr u každého svěřeného pacienta. Tato očkování jsou povinná a též plně hrazena státem,“ upozorňuje Kamil Kuchler.