Juvie ztepilá (Bertolletia excelsa)
Další názvy: juvie, para ořechy, brazilské ořechy, brazil nuts, para-nuts, oříšek Amazonie, castaña, castanha, para, pará, castana de para, castana se Brazil, castania, tuka
Juvie ztepilá je mohutný stálezelený strom s obrovskou kulovitou korunou z čeledi hrnečníkovitých (Lecythidaceae) dorůstající výšky až 60 m. Jeho kmen má v průměru 1-3 m. Může se dožít 500-1000 let. Juvie má velké, vavřínu podobné listy a bílé až zlatožluté květy v latách. Plody jsou velké, kulovité tobolky s tvrdým oplodím váží asi 2 kg. Každý plod obsahuje 8-25 semen s šedou skořápkou. Semena jsou známa jako para ořechy. Přirozeně se vyskytuje v amazonském deštném pralese na rozhraní Brazílie, Bolívie a Peru. Roste i v přilehlých oblastech Kolumbie, Venezuely a Guyany. Pěstuje se v Malajsii, na Jamajce a Srí Lance. Ze semen juvie ztepilé se lisuje olej. Semena juvie jsou největším přírodním zdrojem selenu. Obsahují až 70 % tuků, dále bílkoviny, sacharidy a vlákninu. Rovněž jsou přítomny vitaminy skupiny B, vitamin A a E, H – biotin a minerály, např. fosfor, hořčík, vápník, měď, mangan a zinek, omega 3 a 6 mastné kyseliny, fytosteroly a jiné látky. Denně se doporučuje konzumovat asi 2-3 ks para ořechů. V nadměrných dávkách může dojít k poruchám zažívání, nervozitě či ke spuštění alergie.
Olejnatá a chutná jádra juvie ztepilé jsou už odpradávna důležitou součásti stravy domorodců. Kulaté obaly plodů se používají jako nádoby pro sběr latexu z brazilského kaučovníku, jako šálky na pití či se v nich zapaluje malý oheň, jehož kouř odpuzuje hmyz. Vývar z osemení se v tradiční brazilské medicíně využíval při bolestech žaludku, jaterních chorobách, jako olej při vaření, náplň do lamp a dokonce jako mýdlo nebo šampon. Para ořechy dokáží neutralizovat volné radikály, působí jako silný antioxidant, jsou velmi výživné a slouží jako tišící prostředek. Mají mírně projímavý účinek. Dodnes se para ořechy využívají ke zmírnění bolestí břicha a při špatném trávení. Některé studie prokázaly, že para ořechy předcházejí rakovinnému bujení, posilují imunitu a mají antivirové účinky. Působí též protizánětlivě, posilují srdce a zdraví mozku a zlepšují střevní peristaltiku. Rovněž snižují hladinu špatného cholesterolu a riziko onemocnění cukrovkou, mírní deprese a eliminují stres. Kvalitní olej z para ořechů se přidává do kosmetiky. Krémy s obsahem oleje z para ořechů vyživují a dobře hydratují pleť, mají regenerační a omlazující vlastnosti. Přípravky s výtažky z para ořechů podporují růst vlasů, vyživují kořínky a přidávají na lesku. Přidávají se do šamponů či kondicionérů, popř. do mýdel.