DOPRAVA ZDARMA - PPL - výdejní místa, nad 499 Kč
Hlavní stránka  >  Éterické oleje - Esenciální oleje

Éterické oleje - Esenciální oleje

Esenciální oleje (někdy éterické oleje nebo zkratkou EO) jsou vysoce koncentrované látky, které se nejčastěji získávají parní destilací z rostlin – květů, listů, kůry plodů, pryskyřice nebo stromů, keřů, kořenů… Nejčastěji se kupují, protože krásně voní, ale mají i spoustu pozitivních účinků na mysl, pohodu a lidské tělo. Používají se již celá staletí – v medicíně, náboženství nebo na dochucování jídel. Esenciální oleje najdete ve stovkách přípravků a produktů. Jsou ingrediencí v pracích prášcích, vonných svíčkách, potravinách, ale i lécích. Nejčastěji je však najdete v parfémech. Ty jsou často směsí esenciálních olejů, pečlivě kombinovaných. Esenciální oleje mohou být vyrobeny ze stovek rostlin nebo stromů, takže jsou jejich vzhled, konzistence, barva nebo vůně může být velmi rozdílná. Metoda extrakce oleje závisí na rostlině, z které má být získán.

Ale pozor! Ne všechny esenciální oleje mají stejnou kvalitu a ne vše, co vypadá jako esenciální olej, opravdu esenciální olej je!

Běžně se totiž můžeme setkat s pojmy:

  • Esenciální nebo éterický olej
  • Silice – zde pozor. Je to sice jiný výraz pro esenciální olej, ale ne vždy se používá správně. Někteří prodejci je totiž nepovažují za to samé a prodávají je jako dva rozdílné výrobky. Takže otázkou je, co ta silice je vlastně za produkt.
  • Esence – i u slova esence se setkáme s různými produkty, které určitě nejsou esenciálním olejem.
  • Vonný olej nebo vonná esence – syntetické složení – na kůži rozhodně nepatří!
  • Aroma – toto je pojem, který se používá spíše v potravinářství a také se nejedná o esenciální olej!
  • Vonná kompozice – spíše do aromalamp a k provonění místností, ale jsou také syntetické a na kůži nepatří.

Pokud si esenciální olej chcete koupit, vždy musí být na lahvičce napsané: „esenciální olej“ nebo „éterický olej“. Esenciální olej můžete přidat do jakéhokoliv receptu na přírodní kosmetiku (například do našeho receptu na domácí balzám na rty). Ale ještě upozorním na jednu věc. Někdy si na etiketě esenciálního oleje můžete přečíst, že nejsou určeny ke styku s kůží v neředěné formě. V tomto případě je nutné je naředit a nekapat na kůži přímo. Obecně platí, že esenciální oleje by měly být zředěny v nosném olejijako je kokosový olej, mandlový olej nebo bambucké máslo, v 3-5% roztoku. V praxi se jedná o cca 3-5 kapek esenciálního oleje na čajovou lžičku nosného oleje (a mnohem méně, pokud se používá na dítě).

Jak tedy vybrat správný esenciální olej?

1. Na etiketě musí být uvedeno, že se jedná o „esenciální olej“ nebo o „éterický olej“.

2. Na etiketě je uvedeno, z které rostliny byl získán. Rostlina se tedy objeví v latinském názvu v části INCI (Ingredients). Čisté esenciální oleje mají ve složení jen jednu ingredienci – rodové a druhové jméno rostliny. Například já nedávno používala esenciální olej z máty a ve složení bylo napsáno pouze: Mentha Arvensis. Někdy se za základní přísadou můžeme ještě setkat s poznámkou z jaké části rostliny byla získána – z listů, plodu, kořenu, atd.

3. Na etiketě je uvedena informace, odkud rostlina, z které je esenciální olej vyroben, pochází.

4. Lahvička nesmí být z průhledného skla – světlo esenciální olej znehodnocuje.

5. Vždy je lepší volit výrobek s BIO certifikací.

6. Cena esenciálního oleje nás také trochu navede. Na výrobu esenciálního oleje je potřeba až neskutečné množství květů/lístků nebo kůry. Někdo tyto plody musel sklidit, starat se o ně, a tak dále. Pokud narazíte na produkt, který vypadá v pořádku, ale cena neodpovídá může se jednat o esenciální olej rozředěný v základovém oleji. Na etiketě se však musí uvádět, jaký základový olej byl použit, ideálně i koncentrace. Pokud to na obalu nenajdeme, může to znamenat dvě věci – prodejci to nepřijde dostatečně důležité a nebo to říct nechce. 

Příklady cen esenciálních olejů (10ml)

  • Citrusové: 60 Kč a výše
  • Levandulové: 130 Kč a výše
  • Esenciální olej z růže: 300 Kč a výše (za 1ml). I když růže krásně a silně voní, její výtěžnost je velmi malá – kolem 0,02%. Na kilo esence je tedy potřeba 4-5 tun růžových okvětních plátků a v každé kapce esence je asi tolik, co v 200 gramech růžových květů. Takto vysoké ceně se tedy nemůžeme divit :).

Pozor na falešné esenciální oleje. Nepoctiví prodejci mohou snižovat cenu výrobku přidáváním syntetik, ale také přidávat a nahrazovat obsah podobně vonící rostlinou – nejčastěji se to děje u růže nebo meduňky. Esenciální oleje si tedy kupujte pouze od spolehlivých prodejců. Zkuste si otestovat esenciální olej tím, že ho kápnete na papír a pokud zanechá mastnou skvrnu, není čistý.

Jak esenciální oleje skladovat
Esenciální oleje je potřeba správně skladovat, aby vydržely co nejdéle. Nejnáchylnější jsou citrusy – ty se musí spotřebovat do jednoho roku. Lahvičky byste měli uskladnit někde v chladu a temnu, nejlépe v lednici. Neměly by být vystaveny teplu. Neměly by být dlouho otevřené – vždy pořádně utáhněte uzávěr. Zabráníte tak rychlé oxidaci výrobku. Zoxidovaný esenciální olej nelze dál používat, protože představuje riziko pro naše zdraví.



© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ