DOPRAVA ZDARMA - PPL - výdejní místa, nad 499 Kč
Hlavní stránka  >  Dubová kůra

Dubová kůra

Dubová kůra se pro svůj vysoký obsah cenných látek a snadnou dostupnost hojně používá v lidovém léčitelství. Nejvíce ceněné jsou přitom její desinfekční a stahující účinky, stejně jako schopnost zastavovat krvácení.

Dub je strom už na první pohled plný síly a energie. Naši předkové se mu hluboce klaněli, zasvěcovali ho bohům a uctívali ho.. nejen jeho majestátnost, ale i jeho úžasnou léčivou sílu.. dobře věděli, že si to zaslouží..

Co obsahuje dubová kůra
Dubová kůra je bohatým zdrojem tříslovin, které mají významné stahující a antiseptické vlastnosti, a tvoří přibližně pětinu jejího obsahu. Tříslovina tanin, která na sebe váže proteiny, brání vzniku bakteriálních infekcí, čehož se využívá při léčbě průjmů, žaludečních a urologických obtíží.

Dubová kůra je dále zdrojem stopových prvků a vitamínů, jejich konkrétní složení pak závisí na druhu dubu (zda se jedná o dub letní, dub, zimní nebo dub bílý). Stahující a desinfekční účinky má kůra ze všech druhů dubů. Kůra dále obsahuje fytoncidní látky (které mají antibiotické účinky), flavonoidy (antioxidační látky) a pryskyřici.

Účinky dubové kůry ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť s akné nebo ti, kteří trpí hemeroidy. K léčivým účelům se nejčastěji využívá kůra dubu letního.

Silně stahující účinky dubové kůry jsou využívány pro zastavení krvácení. Odvar se používá tedy hlavně zevně na špatně se hojící rány, praskliny, vředy či křečové žíly.  Za svíravý účinek dubová kůra vděčí tříslovinám. Díky nim se dubová kůra hodí i pro vnitřní použití při průjmech nebo jiných potížích zažívacího traktu. Dubová kůra podporuje správnou funkci žaludku a střev. 

Sedavé koupele v odvaru z dubové kůry se osvědčily lidem trpícím na hemeroidy. Toto onemocnění cév nacházející se v oblasti konečníku zlobí celou řadu lidí různého věku. Sedavé koupele v odvaru z dubové kůry se pro své stahující účinky osvědčily lidem trpícím na hemeroidy.  

Nadměrné pocení nohou, silný zápach z pokožky - i v těchto případech může být dubová kůra dobrým pomocníkem. Nechte po celém dni své nohy odpočinout v odvaru z dubové kůry a výsledky se brzy dostaví.

Problematické pleti se sklony k akné dubová kůra prospěje. Stačí nanést odvar na tampón a nanést na vyčištěnou pleť.

Jak dubovou kůru používat

Odvar
Odvar z dubové kůry se hodí i na špatně hojící popáleniny nebo proleženiny, mokvavé a špatně se hojící rány. Odvar se připravuje povařením dubové kůry ve vodě přibližně 5 - 10 minut, aby došlo k dostatečnému uvolnění účinných látek.

  • Pro vnitřní užití použijeme 1 lžičku dubové kůry na 300 ml vody. A pije se pouze krátkodobě maximálně 2x denně. Vnitřně není vhodná pro těhotné ženy, kojící ani děti.
  • Pro vnější použití použijeme 1 lžíci na 1 litr vody. 

Koupel
Na koupele se používá asi 1 lžíce kůry na 1 litr vody - koupele ovšem není vhodné provádět dlouhodobě kvůli vysušování pookožky. Odvar připravujte vždy čerstvý těsně před aplikací. Při velkoplošných poranění či ekzémech koupel neprovádějte.

Kloktadlo 
Pro kloktání a vyplachování ústní dutiny asi 1 lžíce kůry na 1 litr vody.

Gel 
Gel s obsahem dubové kůry se hodí do každé domácí lékárničky. Většinou se uvádí, že je určen primárně na hemeroidy,  nicméně dobře funguje i na různá poranění, drobné popáleniny či omrzliny nebo na bolestivé prasklinky. Aplikuje se několikrát denně, dokud se nedostaví úleva.

Dubová kůra léčí záněty a účinně tlumí krvácení
Dubová kůra se běžně používá ve formě odvaru, dnes nejčastěji pro vnější užití. Blahodárně působí např. při poranění kůže, od malých až po větší rány, které potřebujeme vydezinfikovat a zastavit krvácení. Působí poměrně silně protizánětlivě, nasazuje se i na již zanícené rány, které se špatně a dlouho hojí, její dezinfekční a svíravý účinek byl proto dříve opravdu velmi ceněný. Stejně tak bychom se k ní měli vracet i dnes, jakožto přírodní produkt má minimum nežádoucích účinků.
Na kůži ji aplikujeme jako koupel, k oplachování nebo jako obklad. Kromě zmíněných poranění a zánětů kůže léčí i například mokvavé ekzémy, plísňové infekce na kůži, bércové vředy, akné a pod. Používá se i ke kloktání v případě paradentózy a infekce v krku a ústní dutině. 

Recept na odvar k vnější aplikaci: 2 polévkové lžíce dubové kůry zalijeme 250 ml studené vody, přivedeme do varu a 10 minut povaříme, scedíme - používáme k omývání postižených míst, nebo na obklady. /pro přípravu odvaru ke kloktání snížíme dávku kůry na 1 polévkovou lžíci do 250 ml vody, pro čaj na 1 čajovou lžičku do 200 ml vody/

Gel z dubové kůry - nejen na nepříjemné hemoroidy
Dnes dubovou kůru běžně najdeme např. v přípravcích proti hemoroidům, velmi rozšířenému a nepříjemnému zdravotnímu problému. Oblíbený a osvědčený je především gel z dubové kůry, který si můžeme vzít všude s sebou a nemusíme trávit čas přípravou sedací koupele. Tento gel nám ale pomůže i například proti nadměrnému pocení nohou a mykózám, nebo na drobnější popáleniny a lehčí spálení sluncem. 



© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ