Dřevěné uhlí
Další názvy:
Wooden charcoal
Uhlí
Co je uhlí?
- v kosmetické terminologii se pojmem „uhlí“ myslí uhlí dřevěné, nikoliv to, které se získává z dolů, uhlí minerálního původu (přírodní nerost)
- dřevěné uhlí se vyrábí z pilin nebo hoblin, pocházejících z měkkého dřeva (nejčastěji lípa) nebo kokosových skořápek
- aktivní uhlí má své místo v kosmetice, při výrobě plynových masek, v akvaristice a farmacii při léčbě problémů zažívacího traktu, při otravách a funguje jako detoxikační prostředek
- do bio kosmetiky a jako farmaceutická složka se používá aktivní uhlí, neupravené pomocí chemikálií, ale vyráběné pouze za pomoci páry
- má schopnost absorbovat toxiny z kůže a těla
- je ceněné pro schopnost čistit zanesené póry, bělit zuby, srovnávat zvýšenou produkci mazu, má peelingové účinky
- působí antibakteriálně
- aktivní uhlí je vhodné pro vegany i celiaky
- jedná se o neproblematickou složku
Použití:
- přípravky na bělení zubů
- pleťové masky
- šampony proti lupům
- tuhá mýdla
V kosmetické terminologii se pojmem „uhlí“ myslí uhlí dřevěné, nikoliv to, které se získává z dolů, uhlí minerálního původu (přírodní nerost). Dřevěné uhlí se vyrábí z pilin nebo hoblin, pocházejících z měkkého dřeva (nejčastěji lípa) nebo kokosových skořápek. Při výrobě může být použito přídavných složek pocházejících z ropy (takové dřevěné uhlí se používá např. na grilování nebo topení). Proces karbonizace probíhá za teplot v rozmezí 200-300 °C. Specifickou terminologií označujeme uhlí, které se používá v kosmetice a farmacii i dalších průmyslových odvětvích např. jako filtry, tzv. aktivní uhlí. V jeho výrobním procesu se uplatňují dvě metody. Získává se pomocí vysokých teplot a chemikálií anebo pomocí použití páry. Z klasického dřevěného uhlí se stává aktivní uhlí za pomocí nasycení pilin chemickými solemi (nejčastěji chlorid amonný), chlorid zinečnatý, chlorid sodný a chlorid vápenatý a vysoké teploty 800 °C. Aktivní uhlí má své místo v kosmetice, při výrobě plynových masek, v akvaristice a farmacii při léčbě problémů zažívacího traktu, při otravách a funguje jako detoxikační prostředek. Do bio kosmetiky a jako farmaceutická složka se používá aktivní uhlí, neupravené pomocí chemikálií, ale vyráběné pouze za pomoci páry.
Velkou výhodou aktivního uhlí je schopnost absorbovat toxiny z kůže a těla. Je ceněné pro schopnost čistit zanesené póry, bělit zuby, srovnávat zvýšenou produkci mazu, má peelingové účinky a působí antibakteriálně. Přidává se hlavně do výrobků pro péči o tělo a pleť s abrazivními účinky a pleťových masek, ale také do dekorativní kosmetiky. Můžeme ho najít i ve vlasové péči, kde působí proti lupům, uvolňuje ucpané póry vlasové pokožky a zlepšuje její dýchání, odstraňuje z vlasů nepříjemné pachy a omezuje jejich maštění. Aktivní uhlí je vhodné pro vegany i celiaky, jedná se o neproblematickou složku. Aktivní uhlí, u jehož vzniku byly přítomny chemické sloučeniny, pocházející z petrochemického průmyslu, není povolené v bio certifikované přírodní kosmetice.