DHA
DHA je polynenasycená mastná kyselina (součást tuků), kterou řadíme mezi tzv. omega-3 mastné kyseliny. Ty jsou nezbytné pro naše zdraví. DHA si naše tělo v játrech sice dokáže syntetizovat, ale jen v malém množství
- Nejdůležitějšími omega-3 kyselinami v rybím oleji jsou DHA (dokosahexaenová kyselina) a EPA (eikosapentaenová kyselina)
Denní dávka DHA a EPA
DHA je důležitá pro správnou funkci mozku, zraku a srdce. Denně bychom měli přijmout alespoň 250 mg DHA a EPA.
- DHA a EPA podporují udržení správné hladiny triglyceridů v krvi. Toho lze dosáhnout užíváním minimálně 2 g DHA a maximálně 5 g kombinace DHA a EPA denně
- Omega-3 mastné kyseliny jsou významně zastoupeny v nervových tkáních, proto jejich dostatek pomáhá uchovat mozek a nervy zdravé.
- Omega-3 mastné kyseliny jsou důležité pro normální vývoj zraku a mozku plodu a kojence do 1 roku života. Pro tento účel je vhodný například Superfolin.
Jak funguje DHA v organismu
Podstatnou složkou rybího oleje je kyselina dokosahexaenovová. Jejím vhodným zdrojem je tedy olej nebo i ryby. V době kojení pokryje obvykle potřebu DHA u dítěte dostatečně mateřské mléko.
Kyselinu dokosahexaenovou řadíme do skupiny látek odborně nazývaných omega-3 mastné kyseliny, která je podskupinou tzv. esenciálních nenasycených mastných kyselin. Esenciální znamená, že jsou pro lidské tělo nezbytné; přitom si je však nedokáže vytvořit a jediným zdrojem je potrava. Tato skupina látek se nazývá také polynenasycené mastné kyseliny či vitamín F.
DHA je důležitá zejména pro řízení a souhru životních procesů v organismu, správnou funkci mozku, oka a srdce. Hraje významnou roli v procesu zapamatovávání, zejména v dětství je potřebná pro správný mentální vývoj.