Bylinný čaj
Bylinný čaj je souhrnný název pro rostlinné nálevy, například mátový čaj, konopný čaj nebo Rooibos, s výjimkou nálevu z čajovníku. Bylinné čaje jsou často připravovány pro jejich léčebné nebo preventivní účinky. Z důvodu nevyrovnaného obsahu látek v rostlinách se bylinné čaje až na výjimky (brusnice borůvka, ostružiník maliník, divizna velkokvětá a další) nedoporučují pít dlouhodobě. Obvykle stačí čerstvou nebo i sušenou část byliny (asi jedna čajová lžička (5g) na 1 hrnek (1/4l) čaje )zalít vřící vodou a nechat několik minut louhovat. Čaj z čerstvých bylin je silnější, protože léčivé látky v rostlině postupem času mizí a ztrácí na účinnosti. Některé druhy bylin (např. jmelí) se ale zapařit horkou vodou nedoporučují, protože působením tepla mizí značný počet jejich účinných látek. Tehdy je možno bylinu macerovat - tj. nechat ji několik hodin louhovat ve vodě studené.
Věděli jste, že existuje více než 100 nalezených a používaných bylinných čajů? Ty, které jsou nejoblíbenější a mají nejlepší přínosy pro naše tělo, jsem Vám tady shrnula:
- Anýzový čaj: je vynikající pro žaludeční poruchy, nevolnost, kašel, nachlazení, bolestivé křeče, prospívá při menstruaci a plynatost
- Konopný čaj: používá se pro snížení chronické bolesti, při zánětu, stresu, úzkosti, depresi, bolesti hlavy, křečích a poruchách trávení.
- Echinaceový čaj: zvyšuje imunitní systém, chrání pokožku před infekcemi a snižuje záněty v těle.
- Heřmánkový čaj: má relaxační vlastnosti, zklidňuje žaludek, ulevuje od bolesti zad, pomáhá při zánětu pokožky, vynikající proti zánětům a artritidě. Obklady z heřmánku se doporučují na spáleniny. Článek: 10 přínosů heřmánkového čaje
- Mátový čaj: je obzvlášť dobrý proti křečím, žaludečním poruchám a poruchám trávení, snižuje plynatost a posiluje imunitní systém.
- Tymiánový čaj: vynikající proti horečce, kašli a nachlazení, doporučuje se také pro posílení imunity, zklidnění žaludku a pro odstranění bolesti hlavy.
- Pampeliškový čaj: podporuje močení, detoxikuje tělo, snižuje krevní tlak a pomáhá na problémy se špatným viděním, doporučuje se na doplnění železa v těle.
- Pepřovník opojný (kava kava) – tento kořen snižuje stres a úzkost, podporuje zdravý spánek, zklidňuje mysl a napomáhá detoxikaci těla.
- Zázvorový čaj: vynikající proti nevolnosti, stimuluje trávení, zabraňuje chronickým onemocněním a zvyšuje chuť k jídlu.
- Šípkový čaj: je velmi dobrý pro imunitní systém. Kvůli vysoké hladině vitamínu C, může detoxikovat naše tělo.
- Kurkumový čaj: stimuluje antioxidační aktivitu v těle, zabraňuje rakovině, uklidňuje záněty a podporuje dobré trávení.
- Skořicový čaj: horký skořicový čaj nejen pořádně zahřeje (podporuje prokrvení), ale všestranně podpoří metabolismus a pomůže třeba i s hubnutím, zamezuje i nadměrnému zadržování vody v těle
- Kopřivový čaj: na detoxikaci, podporuje metabolismus a hubnutí, stimuluje slinivku
- Čaj z kotvičníku zemního: přírodní afrodisiakum, zlepšuje peristaltiku střev
- Čaj z květů hlohu: je vhodný k podpůrné léčbě lehčích forem zvýšeného krevního tlaku, zlepšení průtoku krve v srdci, k podpoře srdeční činnosti, hloh je "srdeční bylinou", podporuje normální činnost srdce, normální funkce nervové a oběhové soustavy
- Cibulový čaj: který zatočí s chřipkou, pomůže při zánětu průdušek, zklidní krk a zmírní otoky nosní sliznice.
Které byliny prospívají při chřipce a nachlazení?
- česnek - syrový nebo tinktura, medvědí česnek
- zázvor - nejvhodnější je čaj z čerstvého zázvoru (ohřívací účinek)
- skořice s medem - antibiotický účinek, vhodné sladidlo
- kurkuma - smíchaná s vodou, nebo přidáváme do pokrmů, synergický účinek s pepřem
- křen - strouhaný s medem, jablkem a citronem (uvolňuje ucpané dutiny, zlepšuje dýchání)
- arónie, prevence proti nachlazení, chřipce a dokonce i zápalu plic
- tymián obecný, vhodný při léčbě nachlazení, kašle, bolestí v krku, infekcích v ústech
- šípky, posílují tělo při astmatu, chřipce, nachlazení a rýmě
- řebříček obecný, podporuje pocení, proto může snižovat horečku při nachlazení a chřipce
- rakytnik řešetlákový, prospívá při nachlazení a chřipce, podporuje obranyschopnost organismu
- podběl lékařský, při nachlazení, kašli, rýmě a zahlenění (slizové látky) - přispívá k normální funkci horních dýchacích cest, vhodný při onemocnění horních cest dýchacích a nachlazení spojených se zahleněním
- pelyněk pravý, při chřipce a nachlazení
- anýz vonný, prospívá proti kašli a nachlazení, podporuje vykašlávání, uvolňuje křeče
- černý rybíz, podporuje imunitní systém při nachlazení
- medvědí česnek, při kašli a nachlazení (tinktura), působí jako prevence proti nachlazení a chřipce
- divizna velkokvětá, prospívá při nachlazení a rýmě (nezatěžuje ledviny, játra a srdce)
- eukalyptus, vhodný při kašli, nachlazení anebo zánětu vedlejších nosních dutin, používá se k inhalaci při bronchitidách, astmatu, průdušek, zápalu plic (na litr vody přidejte 20 – 30 g sušených nadrcených listů)
- rýmovník (řecký eukalyptus, španělský timián) vhodný při nachlazení, bolesti v krku, ucpaném nosu, stimuluje pocení, pomáhá odstranit toxíny přes kůži (čaj nebo žvýkat listy)
- lipový květ, posiluje obranyschopnost organismu, antioxidant, neutralizuje volné radikály (quercetin, kamferol), vhodný při chřipce (snižuje horečku - kyselina P-kumarová) a nachlazení
- fenykl obecný, semena prospívají při kašli, nachlazení, zlepšují odkašlávání (podporuje zvýšenou sekreci hlenů) a vylučování hlenu z dýchacích cest, vhodná k léčení onemocnění dýchacích cest (zánět průdušek a chronický kašel), čistí dýchací cesty, antiseptikum dýchacích cest
- heřmánek pravý, vhodný při nachlazení, rýmě, na zklidnění kašle a chorobách horních cest dýchacích
Jak si správně udělat bylinkový čaj?
Většina bylinkových čajů se dělá tak, že se horkou vodou zalijí listy, semena, kořeny, květy, lístky nebo stonky různých bylinek a rostlin. Tím se živiny a aktivní složky uvolňují do vody, což vede k aromatickému a výživnému nápoji. U pokročilých nadšenců, kteří se v bylinných čajích opravdu vyžívají, může kombinace různých složek přinést ještě více přínosů pro zdraví.
Nejsložitější bylinné čaje se skládají ze 3 částí – aktivní složka, podpůrná složka a složka, která urychluje nebo umožňuje tu správnou reakci a účinek dané byliny. Aktivní složka by měla být ta, která nabízí nejdůležitější zdravotní přínos, jako je podpora imunitního zdraví nebo úleva od bolesti. Podpůrná složka by měla ovlivňovat orgány nebo naše tělo – být protizánětlivá nebo stimulující. Co se týká množství, tak většina odborníků naznačuje, že bychom měli smíchat 3 díly účinné složky, 2 díly podpůrné složky a 1 díl reakční složky. Tato směs vytváří to správné vyvážení pro nejlepší účinky bylin, které tak budou mít lepší zdravotní výsledky.
Možnosti využívání a zpracování bylin:
- Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
- Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
- Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
- Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
- Bylinné sirupy - čerstvé byliny vrstvíme do nádoby a jednotlivé vrstvy zasypáváme cukrem a povrch, zavíčkujeme a necháme 40 dní odležet
Čajové přísady
Bylinné čaje jsou nápoje, které obvykle obsahují část rostlin z jedné nebo více bylin, které podporují zdraví, stejně jako přírodní sladidla, mezi které patří například med, datlová pasta a sirup, hnědý cukr nebo skořice. Nutričně řečeno, každý druh bylinného čaje má unikátní sortiment antioxidantů, organických sloučenin, minerálů a vitamínů.
Nežádoucí účinky
Bylinkové čaje přicházejí s určitými vedlejšími účinky, které vyvolávají jejich silné aktivní látky. Musíme si tedy dávat pozor na chybnou identitu bylin, nadměrkou konzumaci nebo špatné smíchání s léky, které užíváme. Mezi první problémy může patřit alergie. Bylinné čaje pokrývají široké spektrum rostlinných rodů, což znamená, že je možné objevit mnoho potenciálních alergických reakcí. Alergické reakce se mohou objevit jako mírné žaludeční obtíže, průjem, vyrážka a podobně. Proto je dobré se první poradit s lékařem, zda na některé byliny nemáte alergii, abyste se těmto nepříjemnostem mohli vyhnout.
Druhý nežádoucí účinek může nastat v případě nadměrné spotřeby. Byliny jsou používány díky svým silným aktivním složkám. V mírných množstvích jsou obecně bezpečně, ale nadměrná spotřeby může vést právě k negativním vedlejším účinkům. Proto je důležité si hlídat přesně určené dávkování a přípravu bylinných čajů. Ve většině případů je malé množství čaje určeno na cca 1 – 2 šálky denně.
Třetí možné problémy by mohly nastat v kombinaci s léčivými přípravky. Pokud v současné době užíváte nějaké léky, tak je nejlepší se poradit se svým lékařem. Mnoho bylinných čajů má hypotenzní, hypoglykemické a sedativní vlastnosti, které mohou být nebezpečné, pokud již užíváme léky, které mají podobné účinky. Proto je určitě dobré, poradit se s lékařem.
Seznam bylin a jejich účinky
- podběl lékařský - pomáhá při kašli, onemocněních horních cest dýchacích, má protizánětlivé účinky (sbíráme polo rozevřené květy od března do dubna)
- šalvěj lékařská - zabíjí bakterie, vhodný při angíně, chřipce, při nachlazení, uvolňuje dýchací cesty, aktibiotické a antibakteriální účinky
- ostropestřec mariánský - má schopnost obnovovat játra (semena)
- bazalka pravá - tlumí křeče, zlepšuje trávení, harmonizuje peristaltiku střev, působí proti nadýmání, je protizánětlivá
- heřmánek pravý - uklidní rýmu, kašel i zažívání, podporuje spánek
- třezalka tečkovaná - lék na deprese, na zklidnění nervů, hojení popálenin a zranění
- kotvičník zemní - přírodní afrodisiakum
- levandule lékařská - uklidňuje lidský organismus, snižuje krevní tlak, navozuje duševní pohodu a pomáhá k lepšímu usínání
- jetel luční červený - pro detoxikaci organismu, dezinfikuje střeva, ovlivňuje cholesterol v krvi, působí na hormonální nestabilitu u žen, zejména harmonizuje výkyvy při menopauze
- kopřiva dvoudomá - na detoxikaci, podporuje metabolismus a hubnutí, stimuluje slinivku
- pampeliška lékařská - vhodná pro detoxikaci zažívacího traktu, podporuje trávení, při zánětech močových cest a ledvin
- vrbovka malokvětá - při zánětech prostaty, problémech s močením