Borovice kleč (Pinus mugo)
Další názvy: kosodřevina, kleč horská, borovice horská, Pinus mughus, Pinus pumilio, Pinus pumilia, Pinus montana
Borovice kleč, známá také jako kosodřevina, je nízký kompaktní jehličnatý keř, rostoucí v horských oblastech. Dosahuje výšky do 2 metrů. Větve bývají pokřivené, hustě porostlé zahnutými jehličkami rostoucími ve dvojicích a dlouhými 3-4 cm. Šišky jsou vejčité. Dřevo se vyznačuje tuhostí a tvrdostí. Borovice kleč roste v evropských pohořích nad hranicí lesa, kde vytváří husté porosty, v nižších polohách se vyskytuje výjimečně na skalách, sutích a rašeliništích. U nás je původním druhem v Jizerských horách, Krkonoších a na Šumavě, vysazena byla i v dalších pohořích. Bývá také pěstována jako okrasná dřevina v parcích a zahradách. V minulosti se z její pryskyřice vyráběl terpentýnový olej.
Pro léčebné účely se využívají mladé výhonky borovice kleče. Obsahují silice (terpeny pinen, feladren aj.), pryskyřici, třísloviny, vitamin C a další látky. Připravuje se z nich odvar s protizánětlivým účinkem, který se užívá vnitřně (jen v minimálním množství nebo formou inhalace) pro ulehčení vykašlávání a na odhlenění při onemocněních dýchacích cest, zevně pak pro zlepšení prokrvení např. při revmatizmu. Z mladých výhonků nebo jehličí se vyrábí také extrakt a éterický olej.
Má antibakteriální účinky a svěží aroma, proto v kosmetice slouží jako součást vůní, přípravků do koupelí a dalších kosmetických produktů, ale také jako přísada do přírodních osvěžovačů vzduchu. V aromaterapii se doporučuje proti nespavosti, nervozitě, při dýchacích potížích.
Borovice by se neměla používat dlouhodobě ani nadměrně, terpeny totiž můžou působit dráždivě. Není proto vhodná při onemocněních ledvin, jater nebo trávicího ústrojí.