Bobule (réva)
Bobule je ve vinařství označení pro plod révy vinné (Vitis vinifera). Tvoří největší a hospodářsky významnou část hroznů, které představují plodenství révy a daly vzniknout označení „hroznové víno“. Botanicky je však květenstvím (resp. plodenstvím) révy vinné spíše lata, nikoliv hrozen – označení bobule nicméně koresponduje s botanickým druhem plodu, jedná se skutečně o bobule.
Stavba
Bobule révy jsou, podobně jako bobule jiných rostlin, složeny ze slupky, semen a dužiny prostoupené žilkami. Slupka révy vinné je potažena voskem, který celý plod impregnuje (brání nadměrnému zvlhnutí plodu i jeho vyschnutí). Bobule jsou upevněny na stonku, tzv. třapině.
Hrozny
Hrozen se skládá ze stopky, třapiny a bobulí. Třapinu tvoří hlavní osa s bočním větvením a stopečkami na kterých jsou bobule. Bobule tvoří 95 – 98 % celkové hmotnosti hroznu. Dle typu a určení se dělí hrozny (stejně jako odrůdy révy vinné) na hrozny stolní a moštové.
Využití
Bobule většiny druhů jsou jedlé a konzumují se začerstva, příp. se před konzumací suší (hrozinky). Jsou také surovinou pro výrobu alkoholických nápojů, především vína.
Co možná nevíte a vědět by jste měli…
Šťavnaté stolní hroznové víno je koncem léta a začátkem podzimu hlavním ovocem.
Réva vinná je velmi stará rostlina. Prapůvodní formy byly rozšířené již před 130 miliony let. Za její pravlast je považováno Zakavkazsko a Střední Asie, kultivována byla před 5000 lety ve starověkém Egyptě. Staří Řekové a Římané si byli dobře vědomi pozitivních zdravotních účinků hroznového vína a tak se pěstování Révy velmi rychle rozšířilo i za brány Říše Římské, dále do Francie, Německa, Španělska ale také do Čech. Dnes se Réva pěstuje v mírném pásmu po celém světě a tak v produkci zaujímá celosvětově druhé místo, hned po citrusových plodech. Zajímavé je, že z celkové světové produkce vinné Révy se pouze 10% konzumuje ať už v čerstvém nebo sušeném stavu a zbývající plody jsou využity při výrobě vína a moštu.
Hroznové víno má vysoký obsah vitaminů skupiny B a minerálních látek vápník, draslík, fosfor a dále obsahuje stopové prvky, balastní látky a např. také kyselinu ellagovou, která má ve srovnání s jinými fenolovými kyselinami až čtyřnásobně vyšší protirakovinový účinek.
Hroznové víno je tzv. „přírodní léčivo“ tvořené zejména vodou a pak sacharidy v podobě hroznového a ovocného cukru. Dodává okamžitou energii, reguluje hladinu cukru v krvi, odvodňuje, podporuje zažívání, imunitní systém, pročišťuje cévy a zpevňuje tkáně, je ideálním ovocem pro podzimní dietu. Prospívá při únavě, nervozitě a depresích, posiluje nervy.