Betakaroten - provitamin A
Další názvy:
provitamin A, Beta-carotene, B-carotene, Food orange 5, Natural yellow 26, CI 75130, karotin, žluť přírodní 26
Betakaroten se řadí mezi nejznámější karotenoidy, kterých je široká skupina (patří k nim dále např. lykopen nebo lutein). Jedná se o provitamin vitaminu A, který je typický svou oranžovou, respektive žlutočervenou barvou.
Nachází se v ovoci a zelenině, jako je mrkev, meruňky, mango, broskve, špenát nebo brokolice. Kromě toho betakaroten najdeme také v potravinách živočišného původu, mezi něž patří máslo, vaječný žloutek či losos. Betakaroten se ale může vyrábět také synteticky.
Vstřebávání provitaminu A probíhá v tenkém střevě, kde se přetváří na vitamin A, a pro jeho správnou absorpci je důležitá přítomnost bílkovin a tuku.
Denní dávka pro dospělého člověka není přesně stanovena, ale pohybuje se od 2 do 16 mg/den. Předávkování může způsobit zažloutnutí pokožky.
Betakaroten se řadí mezi účinné antioxidanty.
Pomáhá neutralizovat volné radikály z UV záření, a chrání tak buňky těla před předčasným stárnutím.
Podílí se na prevenci kardiovaskulárních onemocnění a posiluje činnost imunitního systému.
Je také známý tím, že podporuje opálení pokožky. Jeho nedostatek se pak projevuje oslabenou imunitou, šeroslepostí či vysycháním sliznic.
V kosmetice slouží betakaroten zejména jako barvivo a dále chrání pokožku před předčasnou tvorbou vrásek i celkovou povadlostí.
Najdeme ho ve složení make-upů, čisticích produktů, šamponů či kondicionérů a zejména přípravků určených k ochraně pokožky během slunění a k následné péči po opalování.
Betakaroten využívá potravinářský průmysl jako potravinářské aditivum, které je na obalech označováno jako E160a, k obarvení například do sýrů, margarínů, zmrzlin, jogurtů, majonéz, limonád, pudinků nebo cukrovinek