Hlavní stránka  >  Amom huňatý

Amom huňatý

Amom huňatý je bylinka rostoucí v Číně, jižní Asii a Nové Guneji. Má dlouhé kožovité listy a několik plodivých stvolů. Kvete žlutobílými až žlutohnědými kvítky, ze kterých se po odkvětu stávají malé kulaté plody, ty se drtí na prášek. Může připomínat plody angreštu, amom má ale mnohem pevnější slupku. Amom huňatý je používán tradiční čínskou medicínou pro své zdraví prospěšné účinky: zastavuje zvracení, staví průjem, léčí nechutenství a dokáže předcházet potratu. Má zahřívající účinky a reguluje nadbytečnou vlhkost v těle. Oživuje slezinu a harmonizuje prostředí břišní dutiny.

Víceletá rostlina dosahující výšky až 1 m, s dlouhými, mrkvovitými, žlutobílými a houbovitými kořeny.

  • lodyha je vzpřímená, v horní části rozvětvená
  • květenstvím je zúžený vrcholový hrozen, květy modré až modrofialové
  • plod je polokulovitá trojpouzdrá tobolka se semeny nažloutlé barvy
  • roste na svazích, v listnatých lesích nebo na okrajích keřových porostů, na lehkých půdách
  • zralé plody se sbírají v létě a na podzim a suší se na slunci
  • sušenou bylinu tvoří hnědavá, větší oválná semena s hezkými výrůstky na oplodí
  • má hutnou intenzivní vůni, štiplavě chladivou a mírně trpkou chuť
 

Obsahové látky

Plody (Amomi tsao-ko fructus) obsahují především silici. kde jsou zastoupeny např. α-terpineol (2,6%), geraniol (2,2%), linalool (0,18%), fenchon (0,18%), α-phellandren (0,2%), ß-pinen (0,06%), p-cymen (0,58%), 1,8 cineol (30,6%), myrcen (0,03%), D-kafr aj.

Léčebné účinky

Užívá se při bolestech břicha a nadýmání, při špatném trávení, nevolnosti a zvracení, ale rovněž při hrozícím potratu, neboť v těhotenství uklidňuje plod. Léčí i kašel s množstvím hlenů a také malárii. Doporučená denní dávka je 3-6g suché drogy ve formě odvaru nebo prášku, a to pouze krátkodobě.



© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ